Luxemburský minister dopravy Francois Bausch na tlačovej konferencii vyhlásil, že z tejto iniciatívy nebudú profitovať iba obyvatelia veľkovojvodstva. Bausch dúfa, že z bezplatnej verejnej dopravy bude mať osoh aj 214 000 ľudí, ktorí denne dochádzajú do Luxemburska za prácou.
Tamojšie úrady spolupracujú so železničnými spoločnosťami vo Francúzsku, Belgicku a Nemecku na tom, aby sa zo všetkých predaných lístkov strhávala čiastka za prepravu na území Luxemburska.
S bezplatnou verejnou dopravou experimentovalo už množstvo európskych miest. Prvým bola estónska metropola Tallinn, ktorá zaviedla verejnú dopravu zdarma v roku 2013. Tento krok viedol k desaťpercentnému zvýšeniu počtu pasažierov. Luxembursko je však prvou krajinou, ktorá zavedie bezplatnú verejnú dopravu celoplošne.
Zatiaľ čo cestujúci vo vozňoch prvej triedy budú musieť aj naďalej za lístok zaplatiť — rovnako ako sa bude musieť platiť aj za mesačné alebo ročné lístky —, verejná doprava zdarma sa bude vzťahovať na vozne druhej triedy a celú autobusovú i električkovú sieť, dopĺňa magazín Delano.