USA podpísali s Talibanom dohodu o stiahnutí vojakov z Afganistanu

29.02.2020 10:44, aktualizované: 17:01

Dohoda, pri ktorej podpise bol prítomný aj americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, stanovuje časový plán, na základe ktorého Spojené štáty stiahnu všetky svoje sily z Afganistanu v priebehu 14 mesiacov, ak bude tamojšie militantné hnutie Taliban dohodu dodržiavať, informovala agentúra AFP

Americký minister obrany Mike Esper však povedal, že Spojené štáty „bez zaváhania“ zrušia platnosť tejto dohody, ak Taliban nedodrží bezpečnostné záruky a sľub začať rokovania s afganskou vládou.

Podmienkou podpísania dohody bolo úspešne uplatňovanie týždeň trvajúceho „obmedzenia násilia“, ku ktorému sa Taliban na jednej strane a afganské a americké bezpečnostné sily na strane druhej zaviazali 21. februára. Pompeo v piatok pred kongresmanmi vo Washingtone konštatoval „výrazný“ pokles násilia v uplynulých šiestich dňoch.

Dohoda by mala viesť k dialógu medzi vládou v Kábule a Talibanom. Mierové rokovania v rámci Afganistanu by sa podľa AFP mali začať 10. marca.

Pozícia afganskej vlády v Kábule, ktorá bola z rozhovorov medzi Spojenými štátmi a Talibanom vylúčená, je však naďalej nejasná v čase, keď Afganistan sužuje nová politická kríza po sporných výsledkoch volieb.

Pompeo sa stále hnevá kvôli 11. septembru 2001

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v sobotu povedal, že USA k dohode o prímerí podpísanej s Talibanom pristupujú „realisticky“. Dodal však, že „využívajú najlepšiu príležitosť na dosiahnutie mieru za celú generáciu“. Informovala o tom agentúra AFP.

Spojené štáty podpísali v sobotu s afganským militantným hnutím Taliban dohodu o prímerí, ktorá zahŕňa stiahnutie amerických jednotiek z Afganistanu. Dohodu podpísali vyslanec Spojených štátov pre afganský mierový proces Zalmay Khalilzad so zástupcom vodcu tohto militantného hnutia mullom Abdulo Ghánim Baradarom.

Pompeo, ktorý sa na podpise zúčastnil, povedal, že stále pociťuje hnev v súvislosti s útokmi z 11. septembra 2001.

Spojené štáty podľa Pompea „nepremárnia“ to, čo ich vojaci získali „skrz krv, pot a slzy“ a v prípade, že Taliban dohodu nebude dodržiavať, urobia všetko, čo je potrebné na zaistenie bezpečnosti krajiny.

Trump: Využite túto príležitosť na mier

Americký prezident Donald Trump v piatok oznámil, že Pompeo sa v Dauhe zúčastní na podpísaní dohody o prímerí medzi USA a Talibanom. V Kábule zároveň zverejnia spoločné vyhlásenie amerického ministra obrany Marka Espera a afganskej vlády.

„Vyzývame občanov Afganistanu, aby využili túto príležitosť na mier a novú budúcnosť pre svoju krajinu,“ vyhlásil Trump. „Ak Taliban a vláda Afganistanu dodržia tieto záväzky, budeme mať silný impulz na ukončenie vojny v Afganistane a privedenie našich vojakov domov.“

Dohoda, dosiahnutá po roku rokovaní poznačených napätím okolo násilia v Afganistane, by podľa očakávaní mala stanoviť časový plán stiahnutia tisícov amerických vojakov zo stredoázijskej krajiny výmenou za záruky Talibanu, že Afganistan sa už nestane útočiskom džihádistov zo skupín ako al-Káida a Islamský štát a miestom, odkiaľ by pripravovali útoky v zahraničí, približuje agentúra AFP.

Podmienkou podpísania dohody bolo úspešne uplatňovanie týždeň trvajúceho „obmedzenia násilia“, ku ktorému sa Taliban na jednej strane a afganské a americké bezpečnostné sily na strane druhej zaviazali 21. februára. Pompeo v piatok pred kongresmanmi vo Washingtone konštatoval „výrazný“ pokles násilia v uplynulých šiestich dňoch.

Dohoda by mala viesť k dialógu medzi vládou v Kábule a Talibanom

Pozícia afganskej vlády v Kábule, ktorá bola z rozhovoroch USA a Talibanu vylúčená, je však naďalej nejasná v čase, keď Afganistan sužuje nová politická kríza po sporných výsledkoch volieb. Podpis dohody v Dauhe je podľa informácií agentúry AFP stanovený na približne 13.45 h SEČ.

Na ceremónii by sa mali zúčastniť zástupcovia až 30 krajín, nie však reprezentanti afganskej vlády, ktorá vyslala len šesťčlennú pracovnú skupinu s cieľom nadviazať počiatočný kontakt s politickou kanceláriou Talibanu v Dauhe, zriadenou v roku 2013.

Separátna tlačová konferencia USA a afganskej vlády v Kábule sa očakáva o 13.15 h SEČ. Okrem Espera a afganského prezidenta Ašrafa Ghaního sa na nej zúčastní tiež generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý v sobotu pricestoval na rozhovory do Afganistanu, ako ráno oznámila Severoatlantická aliancia.

#USA #Taliba #dohoda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku