Politico: Maďarské štátne médiá sú cenzurované

Voči maďarským verejnoprávnym médiám spustili vydavatelia falošných správ koordinovaný útok so zahraničnou pomocou. Týmito slovami reagoval v utorok na tvrdenia európskeho internetového týždenníka Politico o cenzúre vo verejnoprávnych maďarských médiách Fond na podporu poskytovateľov mediálnych služieb a správy majetku (MTVA), ktorý zastrešuje činnosť týchto médií.

03.03.2020 17:04
7

Podľa tvrdenia Politica si v maďarských verejnoprávnych médiách redaktori musia pýtať povolenie, aby mohli písať o švédskej ekologickej aktivistke Grete Thunbergovej či o politike Európskej únie. Redaktori majú údajne zakázané písať o organizáciách na ochranu ľudských práv Amnesty International a Human Rights Watch, napísal server Politico s odvolaním sa na vnútornú komunikáciu redakcií maďarských médií, ktorú týždenník získal.

Nemenované zdroje pre Politico uviedli, že zamestnanci štátnych médií nevedia, kto v konečnom dôsledku rozhoduje o citlivých témach. Jeden z novinárov povedal, že nadriadený mu v prípade zákazu napísania istého článku povedal iba toľko: „Padol v boji!“

Podľa spravodajského servera Hirado.hu MTVA uviedol, že súčasne s kritickým článkom Politica sa na fond obrátili s otázkami maďarské spravodajské servery Azonnali.hu, Index.hu a 24.hu, ktoré fond označil za „fake news“ médiá.

„Účelom tohto cieleného útoku je vyvolať šum okolo poskytovania rozvážnych informácií a malicherne sa pomstiť za to, že verejnoprávne médiá odhalili minulý týždeň vyvolávanie paniky týkajúcej sa hrozby nového koronavírusu zo strany fake news médií,“ píše MTVA.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
7 debata chyba
Viac na túto tému: #Politico #Maďarsko #cenzúra