Podľa tvrdenia Politica si v maďarských verejnoprávnych médiách redaktori musia pýtať povolenie, aby mohli písať o švédskej ekologickej aktivistke Grete Thunbergovej či o politike Európskej únie. Redaktori majú údajne zakázané písať o organizáciách na ochranu ľudských práv Amnesty International a Human Rights Watch, napísal server Politico s odvolaním sa na vnútornú komunikáciu redakcií maďarských médií, ktorú týždenník získal.
Nemenované zdroje pre Politico uviedli, že zamestnanci štátnych médií nevedia, kto v konečnom dôsledku rozhoduje o citlivých témach. Jeden z novinárov povedal, že nadriadený mu v prípade zákazu napísania istého článku povedal iba toľko: „Padol v boji!“
Podľa spravodajského servera Hirado.hu MTVA uviedol, že súčasne s kritickým článkom Politica sa na fond obrátili s otázkami maďarské spravodajské servery Azonnali.hu, Index.hu a 24.hu, ktoré fond označil za „fake news“ médiá.
„Účelom tohto cieleného útoku je vyvolať šum okolo poskytovania rozvážnych informácií a malicherne sa pomstiť za to, že verejnoprávne médiá odhalili minulý týždeň vyvolávanie paniky týkajúcej sa hrozby nového koronavírusu zo strany fake news médií,“ píše MTVA.