Začala sa prvá fáza odsunu amerických vojsk z Afganistanu

Z Afganistanu sa začali sťahovať americké jednotky. Pre agentúru AP to v pondelok uviedol predstaviteľ USA, ktorý si neželal byť menovaný.

09.03.2020 18:45
Afghanistan / Vojak / Vojaci / Armáda / Foto: ,
debata (44)

Podľa AP ide o prvú fázu odsunu, ktorý sa má uskutočniť na základe nedávno podpísanej dohody medzi USA a afganským militantným hnutím Taliban.

Citovaný zdroj uviedol, že Afganistan začali opúšťať stovky príslušníkov armády USA. Odchod tohto počtu bol vopred plánovaný, avšak v súlade s dohodou medzi USA a Talibanom už odchádzajúcich vojakov nenahradia nové posily.

Spojené štáty podpísali 29. februára s afganským militantným hnutím Taliban dohodu o prímerí, ktorá zahŕňa stiahnutie amerických jednotiek z Afganistanu. Dohoda by mala viesť k dialógu medzi vládou v Kábule a Talibanom. Tieto mierové rokovania by sa podľa AP mali začať v utorok v nórskom Osle.

Odsun amerických vojsk z Afganistanu sa mal začať desať dní po podpise dohody medzi USA a Talibanom.

Minister obrany USA Mark Esper už 2. marca avizoval, že dal súhlas na začiatok odsunu. Počet amerických vojakov by sa mal v prvej fáze znížiť z približne 13 000 na 8600. Po dosiahnutí tohto stavu sa zhodnotí, aký má odsun vplyv na bezpečnostnú situáciu v Afganistane. Ak bude táto situácia priaznivá, všetci americkí vojaci by mali z Afganistanu odísť v priebehu 14 mesiacov.

44 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #Americká armáda #odsun vojsk