Izraelský súd zamietol Netanjahuovu žiadosť o odklad korupčného procesu

Izraelský súd zamietol v utorok žiadosť premiéra Benjamina Netanjahua o odklad korupčného procesu a nariadil, že začne podľa plánu v utorok 17. marca, píše agentúra AP.

10.03.2020 21:35
debata (2)

Netanjahuovi právnici podali žiadosť o odklad procesu a tvrdili, že potrebujú viac času na preskúmanie dôkazov. Prokuratúra zareagovala, že s odkladom nesúhlasí, a súd jej stanovisko prijal.

Predsedajúci sudca vo vysvetlení uviedol, že prvé zasadnutie 17. marca je len procesným prečítaním obvinení a odpoveď obhajoby nie je potrebná, preto nie je dôvod na jeho odklad.

Proces sa tak začne dva týždne po predčasných voľbách v Izraeli, v ktorých premiérova pravicová strana Likud (Jednota) získala najviac poslaneckých miest. Stále však nemá potrebnú parlamentnú väčšinu (61 kresiel), na čo jej chýbajú tri mandáty.

Na základe tohto výsledku môže nastať scenár, v ktorom bude osoba, s ktorou prebieha súdny proces, zároveň izraelským premiérom.

Netanjahu (70) čelí obvineniam z podvodu, porušenia dôvery a úplatkárstva v troch rôznych kauzách. Bolo to po prvý raz, čo úradujúceho izraelského premiéra obžalovali z trestného činu. Netanjahu akékoľvek previnenie odmieta a hovorí o „hone na bosorky“, ktorý zasahuje jeho i jeho rodinu.

K obžalobe izraelského premiéra došlo uprostred vážnej politickej krízy v krajine. Predchádzajúce dvoje voľby sa skončili patom medzi pravicovým Netanjahuom a jeho politickým rivalom, centristom Bennym Gancom.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #súd #proces #Benjamin Netanjahu