Lekár z Wu-chanu: Počty pacientov zmanipulovali kvôli prezidentovi

Vo štvrtok miestny lekár povedal pre japonskú tlačovú agentúru Kjódó. Množstvo pacientov s príznakmi ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom náhle predčasne prepustili z karantény a časť testov prerušili, uviedol lekár.

19.03.2020 18:30
debata (23)

Čínske zdravotnícke úrady vo štvrtok hlásili, že vo Wu-chane nezaznamenali žiadne nové prípady nákazy koronavírusom – mesto teda nezistilo žiadne prípady miestneho prenosu prvýkrát od konca vlaňajška, keď tam táto epidémia vypukla. Avšak lekár, ktorý pracuje v karanténnom zariadení vo Wu-chane, uviedol, že údajom vlády „sa nedá dôverovať“. Počet pacientov, v súčasnosti podstupujúcich liečbu, sa zámerne znižuje v snahe ukázať úspech vlády prezidenta Si Ťin-pchinga v boji s epidémiou, vyhlásil lekár.

Tento lekár – štyridsiatnik, ktorý je okrem iného zodpovedný za určovanie, či má byť pacient prepustený z nemocnice, vyjadril silné obavy, že ak sa bude pravda ďalej pred verejnosťou skrývať, môže nastať ďalšia, nová epidémia.

Predpisy čínskej Národnej zdravotníckej komisie stanovujú, že pacienti musia mať negatívny test na koronavírus dvakrát a vyšetrenie počítačovou tomografiou musí u nich vylúčiť zápal pľúc, až potom ich môžu prepustiť.

Podľa tohto lekára však v čase návštevy Si Ťin-pchinga pacientov prepustili z karantény, hoci stále mali príznaky zápalu pľúc – stalo sa tak na želanie „špecialistu“ z úradu pre kontrolu a prevenciu epidemických chorôb.

Odvtedy sa kritériá pre prepúšťanie pacientov uvoľnili a „začalo sa hromadné prepúšťanie nakazených ľudí“, dodal lekár. A takisto pohovory s pacientmi s príznakmi choroby, napríklad s horúčkou, boli zjednodušené a skrátené. Navyše, prestali sa robiť krvné testy na zistenie protilátok, ktoré sa tvoria v tele človeka počas nákazy. Výsledkom bolo, že „pacientov s podozrením na koronavírus a pľúcne ochorenie prepustili späť do spoločnosti“, opísal situáciu lekár.

Si Ťin-pching navštívil stredočínske mesto Wu-chan 10. marca, prvýkrát od vypuknutia nákazy, čím sa zdôraznili úspechy vládnych opatrení na zastavenie epidémie a prevenciu voči nej. Podľa čínskej Národnej zdravotníckej komisie z nemocníc v provincii Chu-pej, ktorej hlavným mestom je Wu-chan, prepustili takmer 58.000 ľudí. Od polovice marca sa drží počet nových infekcií vo Wu-chane pod 12 prípadmi denne, napísala agentúra Kjódó.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #koronavírus