Američania plánujú obviniť venezuelského prezidenta z narkoterorizmu

Americké ministerstvo spravodlivosti plánuje obviniť venezuelského prezidenta Nicolása Madura z "drogového terorizmu". Uviedol to vo štvrtok americký senátor za štát Florida Marco Rubio.

26.03.2020 16:52 , aktualizované: 17:19
Venezuela Maduro Foto: ,
Venezuelský prezident Nicolás Maduro počas tlačovej konferencie v Caracase, 26.marec 2020.
debata (50)

Podľa agentúry AFP Rubio potvrdil medializované informácie, že ministerstvo zverejní obvinenia voči Madurovi a ďalším vysokopostaveným členom jeho vlády zo sprisahania s drogovými kartelmi.

Podľa amerických médií sa obvinenie týka aj bývalého predsedu ústavodarného zhromaždenia Diosdada Cabella a súčasného ministra obrany Vladimira Padrina Lópeza.

Americkí predstavitelia uviedli, že Maduro je vodcom skupiny „Cártel de los Soles“ obchodujúcej s kokaínom, do ktorej sú zapojení poprední politici a členovia armády i súdnictva vrátane hlavného sudcu. Skupina podľa nich vyviezla pod ochranou venezuelskej vlády 200 – 250 ton kokaínu.

Tučná odmena za informácie

Spojené štáty ponúkajú 15 miliónov dolárov za informácie, ktoré povedú k zatknutiu Madura obvineného z obchodovania s drogami. Oznámil to vo štvrtok americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Podľa agentúry AFP sa tak stalo v čase, keď sa USA snažia pomôcť lídrovi venezuelskej opozície Juanovi Guaidóovi prevziať v krajine moc.

„Venezuelčania si zaslúžia transparentnú, zodpovednú, reprezentatívnu vládu, ktorá slúži potrebám ľudí a ktorá nezrádza dôveru ľudí tým, že ospravedlňuje alebo zamestnáva verejných činiteľov, zaoberajúcich sa nezákonným obchodovaním s narkotikami,“ uviedol Pompeo.

Šéf rezortu obrany oznámil vypísanie odmeny krátko po tom, čo ministerstvo spravodlivosti USA vznieslo obvinenia voči Madurovi a ďalším členom jeho vlády z „narkoterorizmu“.

50 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #drogy #Venezuela #drogový kartel #Nicolas Maduro #Mike Pompeo