Budete porušovať karanténu, zastrelíme vás, odkazuje filipínsky prezident Duterte

Duterte tak reagoval na protest obyvateľov slumu v meste Quezon City proti nedostatočnému zásobovaniu potravinami. Informovala o tom v stredu spravodajská stanica al-Džazíra.

02.04.2020 08:47
debata (13)

„Nech je toto varovanie pre všetkých. Riaďte sa nariadeniami vlády, pretože je veľmi dôležité, aby sme mali (v krajine) poriadok,“ vyhlásil Duterte v príhovore, ktorý odvysielala štátna televízia.

Filipínsky líder v tejto súvislosti varoval občanov, aby „neškodili zdravotníkom a lekárom“, pretože ide o „vážny zločin“. „Prikazujem polícii a armáde: Ak bude niekto robiť problémy a ich životy (zdravotníkov) budú v ohrození, zastreľte ich (narušiteľov),“ do­dal.

Obyvatelia slumu v Quezon City uskutočnili protest neďaleko miestnej diaľnice. Demonštranti tvrdili, že odkedy pred dvoma týždňami začala karanténa, nedostali žiadne potravinové balíky ani iné základné produkty. Bezpečnostné zložky protest rozohnali, pričom zatkli 20 jeho účastníkov.

Jocy Lopezová, ktorá stála na čele demonštrantov, povedala, že na protest sa odhodlali preto, lebo pre karanténu nemajú čo jesť. „Sme tu, aby sme požiadali o pomoc, pretože sme hladní. Nedostali sme žiadne jedlo, ryžu, potraviny ani peniaze. Nemáme prácu. Na koho sa máme obrátiť?“ uviedla Lopezová krátko pred svojím zadržaním.

Na Filipínach bolo potvrdených 2311 prípadov nového koronavírusu, ktorý si v tomto ostrovnom štáte doteraz vyžiadal najmenej 96 obetí na životoch.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Filipíny #Rodrigo Duterte #koronavírus