Fio bankaFio banka

Európa sa chystá na netradičnú Veľkú noc

Táto Veľká noc zostane mnohým v pamäti. Nebudú to sviatky, na aké sú kresťania v Európe zvyknutí. Pre opatrenia v snahe zabrzdiť šírenie koronavírusu zostanú kostoly a chrámy takmer prázdne, na obradoch bude len pár ľudí. A to aj vo Vatikáne. Niektorí veriaci sa s tým ťažko zmierujú, duchovní zatiaľ hľadajú rôzne riešenia.

08.04.2020 21:47
debata (4)

„Môj kostol je plný. A je to po prvý raz, čo tu mám kresťanov už dva dni pred sviatkami,“ povedal s úsmevom pre francúzsku televíziu páter Nicoli z kostola v Bastii na Korzike. Podobne ako iní je pripravený na slávenie Veľkej noci bez osobnej prítomnosti veriacich v chráme, len s priamym prenosom cez sociálne siete.

Páter Nicoli to však po vzore kolegu z mesta Cremona v talianskej Lombardii vylepšil. Do lavíc kostola umiestnil fotografie svojich farníkov a kostol naozaj zaplnil. „Dal som výzvu na facebooku a za štyri dni prišla vyše stovka fotografií,“ povedal páter pre portál franceinfo.

Priznal sa, že pre kňazov terajšia situácia tiež nie je ľahká. A to aj preto, že nemôžu ísť k zomierajúcim a len ich privolávajú na cintorín, pričom na pohrebe môže byť len pár príbuzných. Každý deň má omšu, ktorú možno sledovať cez sociálne siete. A čo sa týka fotografií farníkov v kostole, dúfa, že ich majitelia si po ne prídu čo najskôr po skončení zákazu vychádzania. Aj vo Vatikáne budú všetky obrady a omše bez prítomnosti veriacich len s malým počtom ľudí. Ale bude možné ich sledovať cez médiá a sociálne siete.

Podobne to bude vo väčšine chrámov po celej Európe. A v niektorých budú v laviciach fotografie ľudí.

Veľký piatok v Notre Dame

Vo Francúzsku budú zrejme veľmi sledované obrady na Veľký piatok. Parížsky arcibiskup ich bude slúžiť v katedrále Notre Dame, ktorú takmer presne pred rokom vážne poškodil ničivý požiar. Slávna gotická katedrála by mala byť podľa prísľubu prezidenta Emmanuela Macrona do apríla 2024 zrekonštruovaná.

Práce na obnove však spomalila aj pandémia koronavírusu. Na obrade v Notre Dame, ktorý bude vysielať televízia, bude tiež len sedem ľudí. Tradičné sobotné procesie sa pre obmedzenie zhromažďovania tento rok nebudú konať.

Spor o slobodu

Nie všetci sa so zákazom osobnej účasti na bohoslužbách počas Veľkej noci tak ľahko zmierili. Niektorí katolíci v Nemecku sa snažili zákaz zvrátiť na dvoch krajinských súdoch. Ich sťažnosť súdy zamietli. Sudcovia podľa portálu Deutsche Welle rozhodli, že berlínsky dekrét o opatreniach k zastaveniu šírenia koronavírusu nie je porušením náboženských slobôd.

Snaha niektorých katolíckych aj protestantských veriacich zvrátiť rozhodnutie o nepovolení účasti na cirkevných obradoch viedla aj predstaviteľov oboch cirkví k výzve veriacim, aby boli zodpovední a zostali doma. Predstaviteľ protestantskej cirkvi Heinrich Bedford-Strom im pripomenul, že riadiť sa treba princípom záchrany životov. Katolícky biskup Rudolf Voderholzer sa zas odporcov zákazu pýtal, či chcú skutočne chcú vystupňovať šírenie vírusu.

„Infekciu možno vylúčiť v tomto priestore (kostole) iba vtedy, keď sa nekonajú bohoslužby,“ povedal pre katolícku agentúru KNA Thomas Mertens, hlavný virológ v nemeckom Inštitúte Roberta Kocha.

Spoveď na parkovisku

Koronavírus a obmedzenie zhromažďovania veľkého počtu ľudí sa prejavili už v predveľkonočnom období. Niektorí katolícki duchovní vychádzali v ústrety veriacim, ktorí chceli ísť na spoveď, niekedy veľmi netradičným spôsobom.

Istý kňaz v Poľsku podľa agentúry Reuters ponúkol veriacim spoveď z okienka ich auta na parkovisku pred kostolom vo Varšave, kde pôsobí. Kňaz Mateusz Kielarski tak s rúškom na tvári sedí na parkovisku na stoličke a počúva farníkov, ktorí sa k nemu nakláňajú z okienka auta. „V tejto mimoriadnej dobe sa môžu z bezpečia auta starať o svoju dušu a zároveň sa chrániť pred nákazou,“ povedal Kielarski.

Inde zas duchovní čakajú na veriacich vo svojich autách, ku ktorým sa na autách približujú veriaci a spovedajú sa cez okienko.

Niektorí to ocenili. „Možno to pôsobí trochu ako drive-in pri McDonalde, ale na to som určite pri spovedi nemyslel. Dôležitý je ten okamih, nie to, či sa to deje v nejakom krásnom kostole, prírode alebo v aute,“ povedal 23-ročný Szymon z Varšavy.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 4 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Veľká noc #pandémia #koronavírus