Povedie zdraženie chleba opäť k zmene režimu v Sudáne?

09.04.2020 01:25
Sudán protesty obete pamiatka pochody
Protesty proti režimu exprezidenta Umara Bašíra v sudánskom hlavnom meste Chartúm z leta 2019 Autor: ,

Sudánske úrady v stredu oznámili zvýšenie cien chleba v hlavnom meste Chartúm. Došlo k tomu takmer rok po páde exprezidenta Umara Bašíra, ktorého spúšťačom bolo tiež strojnásobenie ceny za chlieb.

Tento plán – zdraženie chleba z jednej sudánskej libry na tri – oznámený v decembri roku 2018 vyvolal v Chartúme a neskôr i ďalších mestách pouličné protesty proti Bašírovi, ktoré trvali celé mesiace – až do 11. apríla 2019, keď ho armáda zosadila.

Vláda vtedy vysvetlila, že zvýšenie ceny chleba je súčasťou úsporných opatrení, ku ktorým treba pristúpiť vzhľadom na 25-percentnú infláciu a akútny nedostatok tvrdej meny, ktorý vyčerpal možnosti dovozu.

Najnovšia zmena ceny znamená, že za jednu sudánsku libru sa po novom bude dať kúpiť len 50 gramov chleba, kým doteraz sa ho za rovnakú sumu dalo kúpiť 70 gramov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sudán #chlieb #Chartúm
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku