Zomrela Linda Trippová, ústredná postava škandálu Clintona a Lewinskej

Vo veku 70 rokov zomrela v stredu Linda Trippová, ktorej tajné nahrávky telefonických rozhovorov s Monikou Lewinskou spustili v roku 1998 proces odvolania exprezidenta Billa Clintona. Trippovej smrť potvrdil bez uvedenia ďalších podrobností jej advokát Joseph Murtha. Informovala o tom agentúra AP.

09.04.2020 08:04
linda trippová Foto: ,
Na archívnej snímke z 29. júla 1998 Linda Trippová odpovedá na otázky novinárov pred budovou súdu vo Washingtone.
9

Trippová tajne nahrávala rozhovory s Lewinskou, pričom nahrávky následne odovzdala prokurátorovi Kennethovi Starrovi – nezávislému vyšetrovateľovi v kauze Clintonovho impeachmentu. Táto skutočnosť priťažila Clintonovi v jeho sexuálnom škandále s Lewinskou, ktorý ho takmer stál funkciu.

Po tom, ako sa správy o nahrávkach dostali na verejnosť, prešla Trippová pracovať z Bieleho domu do Pentagónu (ministerstvo obrany). V januári 2001 odmietla dodržať tradíciu a odstúpiť z funkcie spolu s ostatnými politickými nominantmi na konci Clintonovej éry. Z Pentagónu ju následne prepustili.

Lewinská s Clintonom udržiavala sexuálny pomer v rokoch 1995–97, keď pracovala ako stážistka v Bielom dome. Clinton vzťah s ňou najskôr verejne poprel – usvedčili ho však modré šaty Lewinskej, na ktorých sa našli stopy jeho spermií.

Modré šaty, ktoré Lewinská predložila pri vyšetrovaní ako dôkazový materiál, si údajne zamkla do trezoru na jeseň 1997, keď na nich škvrnu objavila. Úmysel vyprať šaty jej údajne vyhovorila práve Trippová, ktorá zverejnením tajných nahrávok telefonických rozhovorov s Lewinskou spustila vyšetrovanie sexuálneho škandálu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
9 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Monica Lewinsky #impeachment #Bill Clinton