Hongkonská polícia zatkla 15 aktivistov za účasť na vlaňajších protestoch

Najmenej 15 ľudskoprávnych aktivistov vrátane niekdajších opozičných poslancov, advokátov či mediálneho magnáta zatkla v sobotu hongkonská polícia za účasť na vlaňajších nepovolených protestoch. S odolaním sa na správy miestnych médií a vyjadrenia nemenovaných politických predstaviteľov o tom informovali agentúry Reuters a AP.

18.04.2020 19:56
debata (3)

Medzi zatknutými je aj 81-ročný aktivista a bývalý poslanec Martin Lee či právnici, politici a ľudskoprávni aktivisti ako Albert Ho, Lee Cheuk-yan and Au Nok-hin. Polícia zatkla aj 71-ročného mediálneho magnáta Jimmyho Laia, zakladateľa hongkonského denníka Apple Daily.

Polícia totožnosť zadržaných osôb nezverejnila, uviedla len, že majú 24 až 81 rokov a zatkli ich na základe obvinení z organizovania a účasti na „nepovolených zhromaždeniach“, ktoré sa konali vlani 18. augusta a tiež 1. a 20. októbra. Reuters uvádza, že v týchto dňoch prebiehali v Hongkongu veľké demonštrácie, na ktorých dochádzalo aj k násiliu.

Prinajmenšom päť zo zadržaných osôb je obvinených aj z neoprávneného medializovania zhromaždení, ktoré sa konali 30. septembra a 19. októbra 2019.

Celá skupina zadržaných má byť 18. mája predvedená pred súd. Podľa polície môže v súvislosti s vlaňajšími protestmi čoskoro dôjsť aj k ďalšiemu zatýkaniu. Niektorých zo zatknutých už medzičasom prepustili na kauciu.

Reuters píše, že sobotné razie boli vôbec najväčšími, aké polícia vykonala od júna 2019, keď demonštrácie v Hongkongu vypukli. Prodemokratickí demonštranti vtedy žiadali, aby vláda stiahla sporný návrh zákona, ktorý by umožnil osoby podozrivé zo spáchania trestných činov vydávať do pevninskej Číny.

Neskôr boli protesty zamerané najmä voči zasahovaniu Číny do osobitného autonómneho štatútu Hongkongu, ktorý je založený na zásade „jedna krajina, dva systémy“. Demonštrácie trvali viac ako sedem mesiacov, pričom z najskôr pokojných prešli neskôr do výrazne násilnejších, čo odrážalo frustráciu ich účastníkov z reakcie vlády; mali totiž pocit, že ich požiadavky ignorovala, píše AP.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #protesty #zatykač #Hong Kong
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy