Pre pandémiu koronavírusu vznikne v Izraeli núdzová vláda

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeho rival Benny Ganc sa dohodli na vytvorení núdzovej vlády, ktorá má pomôcť krajine zvládnuť pandémiu koronavírusu. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.

20.04.2020 18:58
Izrael / Vlajka / Zástava / Foto: ,
debata (3)

Dohoda medzi Netanjahuovou stranou Jednota (Likud) a Gancovým centristickým blokom Modrá a biela (Kachol lavan) by mala zabrániť konaniu už štvrtých parlamentných volieb v Izraeli v priebehu zhruba jedného roka, pripomína agentúra AP.

Presné podmienky dohody neboli bezprostredne známe. Izraelské médiá, na ktoré sa AP odvoláva, však uvádzajú, že dohoda počíta s trojročným obdobím, v prvej polovici ktorého by bol premiérom Netanjahu a v druhej Ganc.

Ganc a Netanjahu sa v marci dohodli, že sa pokúsia vytvoriť vládu národnej jednoty pre čas núdze, ktorý v krajine nastal v súvislosti s epidémiou koronavírusu a jej ekonomickými dôsledkami. Rokovania sa však predlžovali pre viaceré sporné otázky.

Izraelský premiér Reuven Rivlin minulý týždeň zveril poverenie na zostavenie vlády parlamentu. Benny Ganc totiž nedokázal vytvoriť novú vládu ani po predĺžení mandátu, ktorý mu prezident zveril na základe výsledkov parlamentných volieb z 2. marca.

Benny Ganc pred marcovými voľbami svojim voličom sľúbil, že s Netanjahuom obžalovaným z korupcie nebude nikdy v spoločnej vláde. Náhlu zmenu svojho názoru neskôr zdôvodnil potrebou spájania síl v čase pandémie.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Benjamin Netanjahu #benny ganc #koronavírus