Ruské veľvyslanectvo v Prahe nebude používať adresu Nám. Borisa Nemcova

Ruské veľvyslanectvo v Prahe začalo používať inú poštovú adresu na protest proti rozhodnutiu mesta Praha pomenovať námestie, na ktorom veľvyslanectvo sídli, po zavraždenom ruskom opozičnom politikovi Borisovi Nemcovovi. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

21.04.2020 10:21
debata (158)
Pražský primátor Zdeněk Hřib a Nemcovova dcéra... Foto: SITA/AP
Nemcov, Praha Pražský primátor Zdeněk Hřib a Nemcovova dcéra Žanna 28.2.2020 slávnostne odhalili tabuľku s nápisom Námestie Borisa Nemcova.

Praha premenovala Námestie Pod Kaštany na Námestie Borisa Nemcova pred dvoma mesiacmi – na piate výročie vraždy popredného ruského opozičného politika.

Ruské veľvyslanectvo informovalo české ministerstvo zahraničných vecí, že novou oficiálnou poštovou adresou je Korunovační 36, predtým sídlo konzulárneho oddelenia, v rámci rozsiahleho komplexu veľvyslanectva.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí v marci kritizovala rozhodnutie mesta Praha a nazvala ho „absurdným“. Podľa nej ide o miešanie sa do vnútorných záležitostí Ruskej federácie.

Ruské veľvyslanectvo je so 120 zamestnancami jedno z najväčších v Prahe.

Praha nie je prvým mestom, ktoré ulicu či námestie pomenovalo po Nemcovovi. Časť ulice pred ruským veľvyslanectvom pomenoval po Nemcovovi v roku 2018 Washington. K rovnakému kroku pristúpil neskôr aj litovský Vilnius. Rovnomenné námestie má neďaleko ruského veľvyslanectva aj Kyjev.

Boris Nemcov sa stal obeťou vraždy v noci z 27. na 28. februára 2015 v centre Moskvy, neďaleko kremeľských hradieb a Červeného námestia. Jeho prívrženci sú presvedčení, že vražda súvisí s Nemcovovou politickou činnosťou, kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina či zasahovania Ruska do vývoja udalostí na Ukrajine.

158 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Praha #Boris Nemcov