Čo je s Kimom? Severná Kórea mlčí

Severná Kórea sa v stredu nezmienila o zdravotnom stave svojho vodcu Kim Čong-una, o ktorom v predchádzajúci deň americké médiá informovali, že je ťažko chorý.

22.04.2020 08:40
debata (71)

Médiá v Spojených štátoch v utorok uvádzali, že komunistický vodca, ktorý má údajne 36 rokov, sa po zákroku na srdci nemá dobre a podstupuje liečbu.

Severokórejské štátne médiá v stredu nerozoberali súčasné miesto pobytu Kima ani jeho nedávne vystúpenia na verejnosti, pričom na niektorých významných chýbal.

Komunistické vedenie v Pchjongjangu prísne kontroluje informácie o Kimovi a jeho rodine, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Úrad juhokórejského prezidenta Mun Če-ina nepotvrdil správy o údajnej Kimovej vážnej chorobe, o ktorej predtým informovala americká spravodajská stanica CNN. Prezidentský úrad dodal, že nie sú žiadne náznaky, že Kim trpí vážnymi zdravotnými ťažkosťami.

Televízia CNN citovala špionážne zdroje, podľa ktorých je Kim „po operácii vo vážnom nebezpečenstve“.

Internetový denník Daily NK so sídlom v Južnej Kórei, ktorý sa špecializuje na správy zo Severnej Kórey, predtým uviedol, že Kim podstúpil 12. apríla operáciu srdca a zotavuje sa vo vile.

Denník napísal, že informátor vo vnútri Severnej Kórey (KĽDR) mu povedal, že operácia bola zrejme nutná z viacerých dôvodov vrátane Kimovej nadváhy, jeho fajčenia a „pracovného preťaženia“.

Prezident USA Donald Trump vyhlásil, že nevie, či sú správy o Kimovom ochorení správne, ale zaželal mu veľa zdravia.

„Želám mu, aby sa mal dobre,“ povedal Trump v utorok večer v Bielom dome a dodal, že má s Kimom „veľmi dobrý vzťah“.

Obaja politici sa stretli dvakrát na historických summitoch, ale nedokázali preklenúť hlboké rozdiely v postojoch oboch krajín, predovšetkým v otázke jadrového programu Pchjongjangu.

71 debata chyba
Viac na túto tému: #KĽDR #Kim Čong-un