Česko čelí najväčšiemu suchu za posledných 500 rokov, zakazuje aj bazény

Na niektorých miestach Českej republiky čaká tamojších obyvateľov pravdepodobne neľahké leto - dovolenka v zahraničí pre koronavírusovú epidémiu zrejme nepripadá do úvahy a zdá sa, že nevyužité zostanú aj bazény.

02.05.2020 12:50
72

Extrémne sucho dosiahlo totiž v niektorých častiach Česka takú úroveň, že sa obce rozhodli napúšťanie bazénov zakázať, až kým sa situácia nezlepší. Taká doba však na obzore zatiaľ nie je, všimla si v sobotu internetová stránka televízie Nova.

Väčšina českého národa sa proti nemožnosti odísť na dovolenku do zahraničia rozhodla bojovať zaobstaraním si bazéna, potvrdzujú podľa TV Nova predajcovia bazénov a bazénovej techniky. Voda na napúšťanie pre všetkých však stačiť nebude, varujú odborníci.

K zákazu používania pitnej vody z vodovodu na napúšťanie bazénov, ale aj na umývanie áut či polievanie pristúpil napríklad okres Český Brod v stredných Čechách.

O toto opatrenie, ktorému tamojšie úrady okamžite vyhoveli, požiadala firma Stavokomplet, ktorá v tejto administratívnej oblasti prevádzkuje vodovod. Priznala, že v používanom zdroji je zúfalý nedostatok vody a navyše došlo ešte aj k havárii jedného z vrtov, ilustruje televízna stanica Nova situáciu v Česku.

Český minister životného prostredia Richard Brabec tento týždeň vyhlásil, že jeho krajina čelí momentálne najväčšiemu suchu za posledných 500 rokov. Nedostatok zrážok a zvyšujúca sa priemerná teplota uberajú vodu pôde i riekam, vysvetlil.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
72 debata chyba
Viac na túto tému: #sucho #Česko