Teheránom otriaslo zemetrasenie, ľudia v panike vybiehali do ulíc

Najmenej dvoch mŕtvych a 22 zranených si vyžiadalo plytké zemetrasenie, ku ktorému došlo v noci na piatok v blízkosti najvyššej iránskej hory Damávand. Otrasy pocítili aj obyvatelia neďalekého hlavného mesta Teherán, ktorí v panike vybiehali z budov, informovala agentúra AFP.

, 08.05.2020 07:00, aktualizované: 08:53
debata

Plytké zemetrasenie malo podľa americkej geologickej služby USGS magnitúdu 4,6. Jeho epicentrum sa nachádzalo južne od sopečnej hory Damávand, ktorá je s 5671 metrami nad morom vôbec najvyšším vrchom Iránu. K otrasom došlo o 00.48 h miestneho času (vo štvrtok 22.18 h SELČ) a vychádzali z hĺbky desať kilometrov.

Spravodajcovia agentúry AFP informovali, že desiatky obyvateľov Teheránu vybiehali v panike do ulíc či parkov.

Hovorca ministerstva zdravotníctva Kijánúš Džahánpúr na Twitteri informoval, že pri otrasoch prišiel o život jeden človek a sedem ďalších utrpelo zranenia. Ľudí vyzval, aby „zachovali pokoj“ a riadili sa bezpečnostnými pokynmi. Neskôr sa počet mŕtvych zvýšil na dvoch a zranených na 22.

Irán leží na tektonickom zlome, v dôsledku čoho sú tam zemetrasenia časté, pričom tie slabšie sú takmer na dennom poriadku. Posledné silnejšie zemetrasenie s maginitúdou 5,7 zasiahlo 23. februára iránsku dedinu ležiacu pre hraniciach s Tureckom, na ktorého území si vyžiadalo aj deväť mŕtvych, obe krajiny vtedy tiež zaznamenali desiatky zranených.

Silné zemetrasenie s magnitúdou 6,6 zasiahlo ešte v decembri 2003 juhovýchod Iránu, zrovnalo so zemou historické mesto Bam, a vyžiadalo si približne 31.000 ľudských životov.

Dosiaľ najničivejšie zemetrasenie zažil Irán v roku 1990. Pri otrasoch s magnitúdou 7,4 vtedy na severe krajiny zahynulo približne 40.000 ľudí, ďalších 300.000 utrpelo zranenia a zhruba polmilióna osôb sa ocitlo bez strechy nad hlavou, pripomína AFP.

debata chyba
Viac na túto tému: #zemetrasenie #Irán
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy