Informácia, že Rusko vyvinulo nový liek na koronavírus, nie je pravdivá

Medzi slovenskými používateľmi Facebooku sa šíril článok s videom, v ktorom akási žena tvrdí, že v Rusku už minulý rok začali vyrábať liek proti koronavírusu. Toto video je zavádzajúce. Jedná sa o liek proti chrípke Arbidol, ktorý je v Rusku dostupný už desiatky rokov, ale nebol nikým odporúčaný ako liek na COVID-19, chorobu spôsobenú novým typom koronavírusu.

09.05.2020 14:11
25
Liek proti chrípke Arbidol, ktorý je v Rusku... Foto: TASR, AFP
hoax Arbidol COVID-19 Rusko liek Liek proti chrípke Arbidol, ktorý je v Rusku dostupný už desiatky rokov, nebol nikým odporúčaný ako liek na Covid-19.

TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Slovenský portál Presstv.sk uverejnil článok, v ktorom sa okrem iného píše: „Ruský liek Arbidol obsahuje účinné látky proti koronavírusu, ktorý slúži na prevenciu a liečbu u dospelých, ale aj u deti.“ Tento článok zaznamenal na Facebooku viac ako 4 000 interakcií a zdieľalo ho takmer 2 000 užívateľov.

Článok odkazuje na video, ktoré sa pôvodne objavilo na platforme TikTok. Video začína záberom na pláži, ženský hlas v ňom oznámi: „Sme na Kryme.“ Nasleduje záber na ruky otvárajúce škatuľku s liekom označeným nápisom Arbidol. Žena vytiahne návod na použitie a ukáže na miesto v texte: „Čo tu čítame? Proti koronavírusu.“ Následne ukáže ešte na krajinu pôvodu – Rusko – a dátum výroby vytlačený na strane: august 2019.

Arbidol je v skutočnosti jeden z najobľúbenejších voľne dostupných liekov v Rusku. Jedná sa o liek bežne používaný pri prechladnutí či chrípke a na trhu je už niekoľko desiatok rokov. Farmaceutická firma Otisifarm ho odporúča ako efektívny liek počas chrípkovej sezóny. V Číne sa predáva od roku 2006.

Podľa návodu na použitie pomáha Arbidol pri liečení príznakov koronavírusu spôsobujúceho chrípkové ochorenie SARS. Nikde však nie je spomenutý nový koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19.

„Koronavírusmi označujeme skupinu vírusov, kam patrí aj ten najnovší spôsobujúci COVID-19,“ povedal pre AFP Michal Štefánik z Výskumného ústavu veterinárneho lekárstva v Brne. „Tieto koronavírusy bežne kolujú v populácii a spôsobujú choroby, rôzne nádchy, bolesti v krku atď.“ Pokiaľ ide o Arbidol, „tento liek sa v Rusku predáva už roky a jeho antivírusový účinok býva často spochybňovaný,“ dodal Štefánik, ktorý je spoluautorom vedeckej štúdie o Arbidole, ktorý nijako nesúvisí s COVID-19.

Firma porušovala aj zákon o reklame

Arbidol nebol schválený Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, ani Európskou liekovou agentúrou (EMA), ani americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Podľa Štefánika sa liek používa iba v Rusku, v Číne a v niektorých krajinách bývalého Sovietskeho zväzu.

Ruský protimonopolný úrad FAS začiatkom marca 2020 dokonca obvinil výrobcu Arbidolu, firmu Otisifarm, z porušovania zákona o reklame. Jej rozhlasové spoty vraj totiž naznačovali, že by Arbidol mohol byť účinný proti koronavírusu, uviedol FAS vo svojom vyhlásení.

Otisifarm síce na svojich webových stránkach priamo netvrdí, že je Arbidol účinný proti novému koronavírusu, ale používa vágne formulácie typu „proti rodine koronavírusu“ či „proti koronavírusom“.

„Arbidol určite nie je nový liek, ktorý by bol vyrobený v auguste 2019 ako reakcia na výskyt COVID-19,“ uviedol pre AFP Jan Haviernik, jeden z výskumných pracovníkov oddelenia virológie Výskumného ústavu veterinárneho lekárstva v Brne, ktorý sa taktiež podieľal na štúdii o Arbidole. „Z tohto dôvodu vnímam priložené video z Facebooku ako dezinformáciu,“ do­dal.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
25 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #hoax