Na miesto po soche maršala Koneva niekto postavil klozet

Na miesto po soche sovietskeho maršala Ivana Koneva v Prahe 6 niekto postavil porcelánový klozet. Vec preveruje polícia. Informoval o tom v sobotu server Novinky.cz a poznamenal, že Konevova socha bola v minulosti, než ju radnica nechala začiatkom apríla odstrániť, cieľom série útokov.

09.05.2020 19:20
česko socha maršal konev Foto: ,
Sochu sovietskeho maršala Ivana Koneva nakladali na nákladné auto v Prahe 6, 3. apríla 2020.
376

Mestská časť nechala porcelánovú toaletu odstrániť, potvrdil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a čin odsúdil. Podľa Kolářa sa klozet na zakrytom podstavci po Konevovej soche objavil pravdepodobne v noci na sobotu.

„Ak má niekto potrebu sa takto vyjadrovať v dňoch, ktoré sú oslavou konca druhej svetovej vojny, vypovedá to o tom, že má v hlave skôr fekálie, než čokoľvek iné,“ uviedol.

Prípadom sa zaoberá polícia. „Preverujeme to,“ uviedol jej hovorca Jan Daněk. Polícia podľa neho zatiaľ neurčila, o aké previnenie by mohlo ísť.

Socha Koneva, ktorý sa podieľal na oslobodení Prahy od nacistov, ale aj na krvavom potlačení protikomunistického povstania v Maďarsku v roku 1956, stála na pražskom Námestí Interbrigády od roku 1980. Proti jej odstráneniu protestovala ruská diplomacia a ruské orgány začali trestné stíhanie proti predstaviteľom Prahy 6, čo však české ministerstvo zahraničia označilo za neprípustné. Socha má byť aj predmetom rokovania zástupcov Ruska a ČR podľa zmluvy o priateľských vzťahoch a spolupráci.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
376 debata chyba
Viac na túto tému: #Praha #maršál Konev #Ivan Konev #Česko