V Mjanmarsku došlo k najväčšiemu drogovému zásahu v Ázii za posledné desaťročia

Mjanmarská polícia zadržala drogový kontraband v hodnote niekoľkých stoviek miliónov dolárov, informovala v pondelok americká spravodajská televízia CNN. Ide o najväčší protidrogový zásah v Ázii za posledné desaťročia.

18.05.2020 16:16
debata

Zásah bol súčasťou trojmesačnej operácie pri dedine Loi Kcham, ktorá sa nachádza v administratívnej oblasti Šanský štát na severovýchode Mjanmarska. Počas operácie bolo zadržaných 33 podozrivých.

Polícia zadržala takmer 200 miliónov tabliet metamfetamínu, viac než 500 kilogramov kryštalického metamfetamínu, 35,5 ton a 163 miliónov litrov chemikálií používaných na výrobu nelegálnych drog, uviedli mjanmarskí predstavitelia a Úrad OSN proti drogám a zločinu (UNODC) v spoločnom vyhlásení.

Medzi zadržaným kontrabandom sa nachádzalo aj veľké množstvo metylfentanylu, chemikálie používanej na výrobu syntetických opioidov. Je to prvý raz, čo polícia objavila v juhovýchodnej Ázii také veľké množstvo fentanylu.

Rozsiahle nadužívanie opioidov, aké sa vyskytuje v Spojených štátoch, sa doteraz juhovýchodoázij­skému regiónu vyhýbalo. Odborníci však varujú, že výrobcovia drog v Ázii sa môžu rozhodnúť nahrádzať drogy ako heroín syntetickými opioidmy, ktoré sa vyrábajú tak, aby napodobňovali chemické zloženie drog na báze maku.

debata chyba
Viac na túto tému: #Mjanmarsko #protidrogové záťahy