K východnému pobrežiu Indie dorazila najsilnejšia supercyklóna za desaťročia

20.05.2020 16:42
India počasie cyklón
Satelitná snímka NASA zo 17. mája 2020 zachytáva cyklón Amphan nad Bengálskym zálivom. Autor:

K východnému pobrežiu Indie dorazila v stredu supercyklóna Amphan sprevádzaná vetrom dosahujúcim rýchlosť až 190 kilometrov za hodinu. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na správy regionálneho meteorologického úradu v Kalkate, podľa ktorého by malo ísť o najsilnejšiu cyklónu za posledné desaťročia.

„Cyklóna dorazila. Oko je nad ostrovom Ságar,“ uviedol pre AFP riaditeľ meteorologického úradu. Meteorológovia očakávajú, že Amphan môže napáchať obrovské škody v Indii aj Bangladéši.

V oblasti Bengálskeho zálivu boli už v súvislosti s cyklónou evakuované milióny miestnych obyvateľov. Snahu úradov o rýchlu evakuáciu však komplikujú opatrenia zavedené proti šíreniu nového druhu koronavírusu SARS-CoV-2.

„Všade je panika. Pred niekoľkými mesiacmi sa cez našu dedinu prehnala cyklóna Bulbul a zničila najmenej sto domov. Dúfame, že nás Alah tento raz zachráni,“ uviedol v tejto súvislosti bangladéšsky chovateľ kreviet Abdúr Rahím.

Bangladéšsky červený polmesiac medzitým informoval o prvej obeti extrémneho počasia. Ide o dobrovoľníka, ktorý sa utopil počas evakuácie miestneho obyvateľstva po tom, ako silný vietor prevrátil jeho čln.

Amphan je v poradí len druhou supercyklónou zaznamenanou od začiatku meraní a prvou od roku 1999. Predchád­zajúca supercyklóna si v roku 1999 vyžiadala len v indickom pobrežnom meste Urísa takmer 10 000 obetí.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#India #cyklón
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku