Popredný kubánsky diplomat avizoval zhoršenie americko-kubánskych vzťahov

22.05.2020 12:31
USA Kuba vzťahy diplomatické obnovenie
Autor: ,

Popredný kubánsky diplomat Carlos Fernández de Cossío zodpovedný za vzťahy USA vo štvrtok povedal, že vymenovanie senátora Marca Rubia za dočasného predsedu senátneho výboru pre kontrolu spravodajských služieb môže prehĺbiť napätie vo vzťahoch medzi Kubou a USA. Informovala o tom agentúra AP.

De Cossío, ktorý má na kubánskom ministerstve zahraničných vecí na starosti vzťahy s USA, sa kriticky vyjadril k nedostatku diplomatickej pomoci po útoku na kubánske veľvyslanectvo vo Washingtone z 30. apríla. Takisto odmietol list od americkej vlády, v ktorom Kubu označila za „nespolupracujúcu“ v boji proti terorizmu.

„Súčasná americká vláda, americké ministerstvo zahraničných vecí a minister zahraničných vecí dávajú veľmi jasne najavo, že nemajú žiadny záujem na akomkoľvek zlepšení vzťahov s Kubou,“ povedal.

Obvinenia zo strany USA podľa agentúry DPA vyvolali kroky Kuby, ktorá poskytla útočisko niekoľkým osobám na úteku pred spravodlivosťou v Spojených štátoch a takisto aj vodcom kolumbijských partizánskych skupín.

De Cossío povedal, že v súvislosti s vodcami Národnej oslobodeneckej armády (ELN) je Kuba viazaná medzinárodnými zárukami vrátane sľubu, ktorý dala kolumbijskej vláde. Medzi kubánskou vládou a administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa je podľa de Cossía slabá komunikácia na všetkých úrovniach a vyhliadka na akékoľvek rozhovory je vzdialená.

Rubia v pondelok vymenovali za dočasného predsedu senátneho výboru pre kontrolu spravodajských služieb. Niekdajší predseda výboru Richard Burr zo svojho miesta odstúpil minulý štvrtok, kým polícia vyšetrí jeho prípad v súvislosti so zneužitím utajených informácií pri predaji akcií.

Na archívnej snímke z 12. decembra 2018...
Na archívnej snímke z 12. decembra 2018 popredný kubánsky diplomat Carlos Fernández de Cossío zodpovedný za vzťahy USA odpovedá na otázky novinárov v Havane. Autor: SITA/AP, Desmond Boylan
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #Kuba #bilaterálne vzťahy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku