Ekologickú haváriu na Sibíri mohlo spôsobiť aj roztápanie permafrostu

Ruská spoločnosť Norilsk Nickel považuje rozmŕzanie večne zamrznutej pôdy - permafrostu - za možnú príčinu veľkej ekologickej havárie, ktorá sa odohrala minulý piatok, keď sa neďaleko mesta Noriľsk do vodných tokov vylialo viac ako 20-tisíc ton dieselového paliva. Informovala o tom vo štvrtok rozhlasová stanica Echo Moskvy.

04.06.2020 21:17
Rusko Noriľsk havária ekologická Foto:
Na videosnímke nákladné vozidlá ruského ministerstva pre mimoriadne situácie zasahujú na mieste úniku dieselového paliva zo zásobníka tepelnej elektrárne v blízkosti mesta Noriľsk 3. júna 2020.
debata (34)

Ako v stredu uviedla agentúra Interfax, k ekologickej havárii v tejto časti Sibíri došlo, keď v tepelnej elektrárni, ktorá dodáva energiu priemyselnému regiónu Noriľska, nastalo zníženie tlaku v jednej z palivových nádrží.

Zásobník obsahoval viac ako 21-tisíc ton motorovej nafty. Znečisťujúca kvapalina znečistila pôdu a dostala sa aj do potoka, ktorý sa vlieva do rieky Ambarnaja. Prvý viceprezident spoločnosti Norilsk Nickel Sergej Ďačenko uviedol, že pôda sa stala menej pevnou a že samotná nádrž na skladovanie tekutého paliva bola v dobrom stave. Zdôraznil, že na celej konštrukcii podporných pilierov sa nedávno skončila rekonštrukcia.

V dôsledku tejto ekologickej havárie na území celého Krasnojarského kraja, kde sa nachádza Noriľsk, vyhlásili v stredu stav núdze federálneho významu. V jeho rámci budú na rieke rozmiestnené plávajúce bariéry, ktoré by mali zabrániť tomu, aby sa ropné škvrny dostali do Karského mora.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom), ktorý sa zaoberá závažnými trestnými činmi, medzičasom oznámil, že začal tri trestné vyšetrovania a zadržal zamestnanca elektrárne. Prešetruje aj podozrenie, že spoločnosť o ekologickej havárii informovala neskoro.

Alexej Knižnikov zo Svetového fondu pre ochranu prírody (World Wide Fund for Nature – WWF) v stredu uviedol, že práve táto environmentálna organizácia ako prvá upozornila na znečistenie po tom, ako si prostredníctvom vlastných zdrojov preverila informácie o havárii v elektrárni. „Toto sú obrovské objemy (znečistenia),“ povedal Knižnikov. „Bolo pre nich ťažké skryť to,“ dodal.

Objem uniknutých látok je oveľa väčší ako pri ekologickej havárii z roku 2007, keď v Kerčskom prielive pri Čiernom mori uniklo 5000 ton ropy.

Rieku Ambarnaja, kam ropné látky unikli, bude ťažké vyčistiť, pretože na použitie člnov má príliš plytké koryto a k miestu ekologickej havárie ani nevedie cesta, napísala AFP s tým, že o tejto situácii bol informovaný aj ruský prezident Vladimir Putin. Experti sa obávajú, že odstránenie znečistenia z rieky Ambarnaja môže trvať aj desiatky rokov.

Minister životného prostredia Dmitrij Kobylkin nateraz odmietol návrhy, aby ropné látky boli spálené. Tento spôsob ich likvidácie označil za príliš riskantný. „Neviem si predstaviť, ako sa v arktickom území páli toľko paliva…taký obrovský oheň v takejto oblasti bude veľkým problémom,“ dodal minister.

Skupina Noriľsk Nickel je svetovou jednotkou vo výrobe paládia – mäkkého striebristo-bieleho kovu podobného platine. Na ruskej Sibíri sa ťaží až 44 percent svetovej produkcie paládia.

34 debata chyba
Viac na túto tému: #Sibír #permafrost #ekologická havária