Záplavy v Olomouckom kraji si vyžiadali jednu obeť

Najmenej jeden človek prišiel o život pri povodniach, ktoré v nedeľu večer a v noci na pondelok zasiahli východ Českej republiky. Nezvestná je ešte jedna ďalšia osoba, po ktorej pátra polícia.

08.06.2020 12:57
česko povodeň záplavy voda auto Foto: ,
Automobil uväznený pod mostom po povodni v časti obce Šumvald v Olomouckom kraji. 8.6.2020
debata

Desiatky ľudí ohrozených rozvodnenými tokmi sa hasičom podarilo zachrániť.
Informovala o tom v pondelok hovorkyňa hasičov Lucie Balážová, píše spravodajský portál ČT24.

Jeden muž zahynul v okolí obce Šumvald v Olomouckom kraji. Polícia okrem toho pátra po nezvestnej 74-ročnej žene z obce Oskava v okrese Šumperk.

V nedeľu popoludní zasiahli Česko silné búrky s intenzívnymi zrážkami a krúpami, pričom sa z brehov vyliali viaceré prítoky rieky Morava. Desiatky ľudí, ktorí uviazli vo svojich domovoch v okolí mesta Šumperk, museli evakuovať či vyslobodiť z áut.

Voda zaplavila desiatky domov, poškodila autá aj dopravnú a energetickú infraštruktúru. Hladina riek v Olomouckom kraji nad ránom vo väčšine prípadov opäť klesla, avšak rieka Oskava v meste Uničov stúpla na tretí povodňový stupeň. V obci Oskava dosahovala výška vody v uliciach až jeden meter a povodne tam strhli aj most. Vo väčšine priľahlých obcí, ako napríklad v Šumvalde či v Dlouhej Loučke došlo k poškodeniu plynového a elektrického vedenia.

V nasadení bolo zhruba 200 príslušníkov hasičského zboru, ktorí odčerpávali vodu zo zaplavených pivníc a pracovali na spriechodnení ulíc.

Nočné búrky a lokálne záplavy spôsobili v niektorých oblastiach Olomouckého kraja menšie výpadky dodávok elektrickej energie – bez elektriny zostali desiatky domácností.

Búrky zasiahli v nedeľu večer aj južné Česko a na Morave zatopili pivnice i cesty a lámali stromy.

Výstraha pred záplavami platí pre väčšinu Olomouckého kraja a niektoré oblasti Moravskosliezskeho a Pardubického kraja a Vysočinu do pondelka 11.00 h.

debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #Česko #povodne #zrážky #Povodeň