Tento krok je podľa agentúry Johnap reakciou KĽDR na činy juhokórejských aktivistov a severokórejských utečencov, ktorí na jej územie vypúšťajú teplovzdušné balóny s letákmi kritizujúcimi tamojšiu situáciu v oblasti ľudských práv a jadrový program Pchjongjangu.
Tieto akcie pravidelne vyvolávajú zvýšené napätie vo vzťahoch medzi Pchjongjangom a Soulom. KĽDR ich odsudzuje ako nepriateľský akt porušujúci sériu mierových dohôd medzi oboma stranami a aktivistov nazýva „ľudskou spodinou“.
KCNA vo svojej správe poznamenala, že prerušenie všetkých komunikačných liniek bude „prvým krokom v odhodlaní úplne prerušiť všetky druhy kontaktu s Južnou Kóreou a zbaviť sa nepotrebných vecí“.
Kim Jo-džong, mladšia sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una, minulý týždeň varovala, že ak Soul nezastaví aktivistov, KĽDR zruší bilaterálnu vojenskú dohodu, preruší komunikačný kanál medzi armádami oboch krajín a odíde z momentálne zatvoreného priemyselného parku v Kesongu.
Severná Kórea sa zaviazala uskutočniť tieto hrozby napriek tomu, že Soul prisľúbil prijať legislatívne opatrenia, ktoré zabránia vpúšťaniu balónov s letákmi.
Komunikačné linky sa vytvorili po troch summitoch juhokórejského prezidenta Mun Če-ina a Kim Čong-una v roku 2018. Medzikórejské vzťahy ochladli po schôdzke prezidenta USA Donalda Trumpa s Kim Čong-unom v Hanoji vo februári 2019, ktorá sa skončila bezvýsledne. V patovej situácii sa ocitli aj rokovania o ukončení jadrového programu KĽDR medzi Pchjongjangom a Washingtonom.