Čínske stíhačky narušili vzdušný priestor Taiwanu

Čínske bojové lietadlá vnikli v utorok na krátko do vzdušného priestoru Taiwanu, čo ostrov prinútilo dať príkaz na vzlietnutie taiwanských stíhačiek, informovala agentúra AFP.

09.06.2020 12:21
debata (249)

Taiwanské ministerstvo obrany oznámilo, že vyslalo varovný signál a podniklo aktívne kroky s cieľom rozohnať viacero čínskych stíhacích lietadiel Suchoj Su-30 nad juhozápadnou časťou ostrova.

Ministerstvo obrany v utorok takisto oznámilo, že na budúci mesiac sa uskutoční vojenské cvičenie zahŕňajúce i streľbu ostrou muníciou.

Peking považuje Taiwan za súčasť územia Číny a tvrdí, že jedného dňa ho obsadí s použitím sily – ak to bude nevyhnutné.

Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, ktorá sa dostala k moci v roku 2016, odmieta priznať, že Taiwan je súčasťou „jednej Číny“.

Čína od roku 2016 zvýšila počet preletov svojich lietadiel nad územím Taiwanu a takisto aj čínske plavidlá častejšie prechádzajú cez Taiwanský prieliv.

Taiwan má svoju samostatnú vládu od roku 1949, keď sa tam uchýlili čínski nacionalisti po porážke v občianskej vojne, ktorú viedli v pevninskej Číne s komunistami. Taiwan je de facto suverénnym štátom a oficiálne sa nazýva Čínska republika.

249 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Taiwan