Londýnsky starosta Sadiq Khan v utorok povedal, že zriadil komisiu, ktorá má posúdiť pamiatky v hlavnom meste. Všetky, ktoré majú spojitosť s otrokárstvom, „by mali byť odstránené“.
Socha Milligana bola odstránená s cieľom vyhovieť želaniam komunity. Keď žeriav sochu odnášal, zhromaždení ľudia volali na slávu a tlieskali.
Múzeum Londýna v štvrti Dockland uviedlo, že Milliganova socha „dlhý čas znepokojivo stála“ pred budovou múzea. Milligan na Jamajke vlastnil dve plantáže s cukrovou trstinou a 526 otrokov.
Demonštranti proti rasizmu v nedeľu v meste Bristol na juhu Anglicka strhli sochu obchodníka s otrokmi Edwarda Colstona a nasprejovali grafiti na sochu Winstona Churchilla v Londýne, pripomína BBC.
Londýn je podľa Khanových vyjadrení „jedno z najrôznorodejších miest na svete“. Nedávne protesty proti rasizmu v rámci globálnej iniciatívy Black Lives Matter však poukázali na to, že sochy, pamätné dosky a názvy ulíc v meste v značnej miere odrážajú viktoriánske obdobie v Británii.
Khan označil za „nepohodlnú pravdu“ skutočnosť, že „krajina a mesto za svoje bohatstvo z veľkej časti vďačí svojej úlohe v obchode s otrokmi“.
Štvrť Docklands leží v južnej a východnej časti mesta, kde bol v minulosti prístav a lodenice.