Juhokórejský minister pre zjednotenie ponúkol svoju rezignáciu

Juhokórejský minister pre zjednotenie Kim Jon-čchol ponúkol v stredu svoju rezignáciu. Dôvodom je zhoršenie vzťahov so Severnou Kóreou.

17.06.2020 12:09
Kim Jon-čchol / Kesong / Foto:
Juhokórejský minister pre zjednotenie Kim Jon-čchol, vpravo medzikórejský styčný úrad v pohraničnom meste Kesong, ktorý 16. júna 2020 vyhodila KĽDR do vzduchu
debata (2)

„Je mi ľúto, že som nesplnil požiadavky a očakávania našich ľudí na mier a prosperitu na Kórejskom polostrove,“ povedal Kim novinárom počas narýchlo usporiadaného brífingu. Podľa agentúry Jonhap dodal, že prezidentskej kancelárii už oznámil svoj zámer rezignovať. Za ministra zjednotenia bol vymenovaný vlani v apríli.

Severná Kórea v utorok vyhodila do vzduchu medzikórejský styčný úrad v pohraničnom meste Kesong. Taktiež uviedla, že prerušila všetky vládne a vojenské komunikačné kanály s Juhom, a zároveň pohrozila odstúpením od dvojstranných mierových dohôd dosiahnutých počas troch summitov severokórejského lídra Kim Čong-una s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom v roku 2018.

V stredu už Severná Kórea oznámila, že opäť rozmiestni svojich vojakov v dvoch zónach v blízkosti hraníc s Južnou Kóreou. Ide o oblasti Kesong a Diamantová hora, ktoré boli demilitarizované na základe medzikórejských dohôd a v minulosti fungovali ako spoločné projekty v oblasti turizmu a ekonomickej spolupráce.

Pchjongjang taktiež „rozhodne“ odmietol návrh Južnej Kórey, aby obe strany vyslali svojich osobitných vyslancov s cieľom zmierniť súčasné napätie, uviedla Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA).

Ten istý zdroj v utorok uviedol, že KĽDR zničila úrad „obrovskou explóziou“, pretože „rozzúrení ľudia“ v KĽDR sú odhodlaní „prinútiť ľudskú spodinu a tých, ktorí chránia túto spodinu, aby draho zaplatili za svoje zločiny“.

Podľa americkej tlačovej agentúry AP tým KCNA očividne odkazovala na severokórejských prebehlíkov, ktorí celé roky vypúšťajú cez hranice pomocou balónov protiseverokórejské propagandistické letáky.

Severná Kórea nedávno náhle obnovila ostrú rétoriku voči južnému susedovi, obviniac Južnú Kóreu z toho, že nezabránila aktivistom vo vypúšťaní uvedených propagandistických letákov. Niektorí experti tvrdia, že KĽDR takto prejavuje nespokojnosť s tým, že Soul neoživil lukratívne spoločné ekonomické projekty, ako aj s uviaznutím jadrovej diplomacie s Washingtonom.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Severná Kórea #Južná Kórea #rezignácia #Zjednotenie Kóreí