Bolton podľa Pompea zverejnil utajované skutočnosti podobne ako Snowden

Bývalý poradca pre národnú bezpečnosť USA John Bolton sa publikovaním svojej knihy dopustil podobného zverejnenia utajovaných skutočností, ako to svojho času "whistleblower" Edward Snowden. Uviedol to v pondelok americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, ktorého citovala agentúra AFP.

23.06.2020 09:12 , aktualizované: 13:37
John Bolton Foto: ,
John Bolton
debata (4)

Pompeo sa týmto spôsobom vyjadril pred utorkovým zverejnením Boltonovej knihy s názvom „The Room Where It Happened: A White House Memoir“ (Miestnosť, kde sa to stalo: Memoáre z Bieleho domu). V knihe Bolton píše o svojich skúsenostiach z pôsobenia v blízkosti Donalda Trumpa.

„Úprimne povedané, informácie, ktoré (Bolton) zverejňuje, naňho priamo kladú trestnú zodpovednosť. Všetci sme videli, čo sa stalo, keď ľudia zverejnia utajované skutočnosti tak, ako to napríklad urobil Edward Snowden. To, čo urobil Bolton, sa od toho nijak nelíši,“ povedal Pompeo.

Dodal, že zverejnenie tohto druhu informácií predstavuje pre Spojené štáty skutočné bezpečnostné riziko.

Pompeo minulý týždeň uviedol, že knihu síce nečítal, no na základe niekoľkých zverejnených úryvkov má dojem, že Bolton vo svojej knihe predkladá množstvo lží, poloprávd, klamstiev a označil ho za „zradcu“.

Súd uplynulú sobotu rozhodol, že Bolton môže vydať svoju knihu memoárov aj napriek úsiliu americkej vlády zablokovať jej vydanie pre obavy z odhalenia utajovaných skutočností.

Bolton, známy ako stúpenec tvrdej zahraničnopoli­tickej línie, skončil vo svojej funkcii v septembri 2019 z dôvodu názorových nezhôd s Trumpom týkajúcich sa zahraničnej politiky USA. Už vtedy avizoval, že sa mieni o svoje skúsenosti podeliť s americkou verejnosťou. Biely dom sa obáva, že jeho verzia udalostí nebude pre prezidenta priaznivá.

Edward Snowden je v ruskom exile od roku 2013, keď zverejnil tajné informácie o masovom elektronickom sledovaní občanov USA a zahraničných politikov americkými spravodajskými službami.

Babiš sa ohradil voči tvrdeniam Boltona

Český premiér Andrej Babiš sa ohradil proti tvrdeniu Johna Boltona, podľa ktorého mal Babiš na summite NATO v roku 2018 najnezmy­selnejší príspevok zo všetkých štátnikov. V utorok o tom informoval spravodajský portál iDNES.cz

Bolton vo svojej knihe spomína okrem iného aj príspevok českého premiéra na summite NATO z júla 2018, ktorý sa týkal rastu výdajov na obranu. Andrej Babiš v utorok reagoval tvrdením, že jeho výrok bol vytrhnutý z kontextu. Vyjadril sa tiež, že už chápe, prečo americký prezident Donald Trump odvolal Boltona z pozície svojho poradcu.

Babišovho vyhlásenie z uvedeného summitu, že pre Česko je ťažké približovať sa k splneniu záväzku ohľadom výdavkov na obranu, pretože krajine rýchlo rastie hrubý domáci produkt, označil Bolton vo svojej knihe za „najnezmyselnejší príspevok“ vtedajšej schôdzky lídrov NATO. Babiš však svoj príspevok za nezmyselný vôbec nepovažuje.

„Logicky som argumentoval tým, že v podstate až tak nezáleží na percente HDP, ktoré utratíte na zbrojenie, pretože dôležitejšia je absolútna čiastka, ktorá ide na výdavky na obranu,“ reagoval v utorok Babiš.

"Takýchto kníh plných nezmyselných vyhlásení už bolo v minulosti niekoľko. Napriek tomu úvahe pána Boltona nerozumiem. Stačilo by sa zamyslieť, je to len jednoduchá trojčlenka. A na rokovaní summitu NATO ju okrem prezidenta Trumpa pochopili aj ostatní európski lídri, dodal český premiér.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #edward snowden #Mike Pompeo #John Bolton