Baník našiel vzácne drahokamy, stal sa z neho multimilionár

Baník v Tanzánii sa stal z večera do rána multimilionárom, keď našiel dva kusy surového drahokamu tanzanit, ktoré patria k najväčším, aké boli kedy objavené. Baník ich predal vláde, informovali vo štvrtok tlačové agentúry AFP a AP.

25.06.2020 22:03
tanzánia tanzanit drahokam Foto:
Baník z Tanzánie vykopal najväčšie surové tanzanity, aké sa doteraz našli.
3

Saniniu Kuryan Laizer (52) vykopal drahokamy vážiace 9,27 a 5,1 kilogramu v kopcoch Mirerani na severe Tanzánie, teda v oblasti, ktorú dal prezident John Magufuli v roku 2018 oplotiť, aby zabránil pašovaniu týchto drahokamov.

Baník ich predal vláde za 7,7 miliardy tanzánijských šilingov (2,9 milióna eur).

Tanzanit prvýkrát našli v roku 1967 na úpätí spiacej sopky Kilimandžáro a severný tanzánijský región Manyara je jediné známe miesto na svete, kde sa tieto drahokamy dajú nájsť. Klenotníci po nich dychtia pre ich pozoruhodné fialovomodré sfarbenie a ligot.

Minister pre nerastné bohatstvo Doto Biteko v stredu v štátnej televízii povedal, že vláda kupuje tieto vzácne nerasty preto, aby ich zachovala. „Dnes verejne podpisujeme dohody, aby sme umožnili prevod peňazí – a vláda uznáva, že Laizer je nový miliardár,“ oznámil minister, pričom sumu uviedol v miestnej mene.

Laizer v televíznom interview povedal, že plánuje otvoriť nákupné centrum a školu pre svoju komunitu. „Peniaze, ktoré som dnes dostal, rozdelím do viacerých rozvojových aktivít,“ dodal.

Tanzánia je bohatá krajina, vyhlásil prezident Magufuli, keď baníkovi blahoželal. Tanzanit sa našiel len v tejto východoafrickej krajine.

Banská činnosť predstavovala v roku 2019 okolo 17 percent hrubého domáceho produktu (HDP) tohto východoafrického štátu. Magufuliho administratíva zaviedla reformy, ktorých cieľom je zastaviť pašovanie a zvýšené hromadenie príjmov v tomto sektore.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Tanzánia #milionár #drahokam #baník