Pri protestoch proti zákonu o národnej bezpečnosti v Hongkongu zatkli 53 ľudí

Hongkonská polícia v nedeľu zatkla najmenej 53 ľudí počas protestov proti plánovanému zákonu o národnej bezpečnosti, ktorý má čoskoro zaviesť čínska vláda. Informovala o tom agentúra Reuters.

28.06.2020 15:35
debata (6)

Pôvodne „tichý protest“ sa vymkol spod kontroly, keď demonštranti začali kričať na políciu a dostali sa s nimi do potýčky. Polícia na potlačenie davu ľudí použila paprikový sprej.

Na Facebooku neskôr uviedla, že niektorí z demonštrantov sa pokúšali blokovať cesty. Podľa polície bolo dôvodom zatýkania nezákonné zhromažďovanie.

V máji tohto roku schválil čínsky parlament zákon o národnej bezpečnosti, ktorý zakazuje v Hongkongu aktivity smerujúce k odtrhnutiu od Číny, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus.

Podľa kritikov tento zákon obmedzí slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou, keď v roku 1997 prevzala bývalú britskú kolóniu pod svoju správu. Hongkong sa vtedy stal autonómnym územím Číny a mal platiť princíp „jedna krajina, dva systémy“.

Mnohí sa obávajú, že zákon bude v Hongkongu použitý na potlačenie akéhokoľvek nesúhlasu so systémom.

V nedeľu sa začalo konanie stáleho výboru Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov, počas ktorého má byť tento kontroverzný zákon preskúmaný a najneskôr do septembra by mal byť uvedený do platnosti.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #protesty v Hongkongu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy