Pri protestoch proti zákonu o národnej bezpečnosti v Hongkongu zatkli 53 ľudí

28.06.2020 15:35

Hongkonská polícia v nedeľu zatkla najmenej 53 ľudí počas protestov proti plánovanému zákonu o národnej bezpečnosti, ktorý má čoskoro zaviesť čínska vláda. Informovala o tom agentúra Reuters.

Pôvodne „tichý protest“ sa vymkol spod kontroly, keď demonštranti začali kričať na políciu a dostali sa s nimi do potýčky. Polícia na potlačenie davu ľudí použila paprikový sprej.

Na Facebooku neskôr uviedla, že niektorí z demonštrantov sa pokúšali blokovať cesty. Podľa polície bolo dôvodom zatýkania nezákonné zhromažďovanie.

V máji tohto roku schválil čínsky parlament zákon o národnej bezpečnosti, ktorý zakazuje v Hongkongu aktivity smerujúce k odtrhnutiu od Číny, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus.

Podľa kritikov tento zákon obmedzí slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou, keď v roku 1997 prevzala bývalú britskú kolóniu pod svoju správu. Hongkong sa vtedy stal autonómnym územím Číny a mal platiť princíp „jedna krajina, dva systémy“.

Mnohí sa obávajú, že zákon bude v Hongkongu použitý na potlačenie akéhokoľvek nesúhlasu so systémom.

V nedeľu sa začalo konanie stáleho výboru Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov, počas ktorého má byť tento kontroverzný zákon preskúmaný a najneskôr do septembra by mal byť uvedený do platnosti.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#protesty v Hongkongu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku