Francúzskeho expremiéra Fillona a jeho manželku odsúdili za spreneveru

Bývalému francúzskemu premiérovi Francoisovi Fillonovi udelili v pondelok za spreneveru päťročný trest väzenia, z toho tri roky podmienečne. Fillonova manželka Penelope dostala len trojročný podmienečný trest, informovala agentúra AFP.

29.06.2020 18:03
Francúzsko expremiér Fillon súd sprenevera verdikt Foto: ,
Bývalý francúzsky premiér Francois Fillon a jeho manželka Penelope s ochrannými rúškami na tvárach prichádzajú na súd v Paríži 29. júna 2020
debata (10)

Obhajca Antonin Levy avizoval, že manželia proti verdiktu podajú odvolanie, napísala agentúra Reuters.

Podmienečný trest v dĺžke trvania tri roky dostal i Fillonov spolupracovník Marc Joulaud. Súd uznal Fillona a jeho manželku za vinných zo sprenevery. Manželia takisto musia zaplatiť pokutu, každý po 375 000 eur.

Fillon bol obvinený z toho, že svojej manželke Penelope v priebehu 15 rokov za jej fiktívnu prácu vyplatil 613 000 eur z verejných financií.

Joulaud sa stal Fillonovým náhradníkom v parlamente, keď ten získal funkciu vo vláde, a následne pokračoval vo vyplácaní mzdy jeho manželke. Táto kauza sa dostala na verejnosť v roku 2017 počas kampane pred prezidentskými voľbami a viedla k tomu, že Fillon sa kandidatúry vzdal. Jeho odstúpenie z boja o Elyzejský palác uľahčilo pozíciu neskoršiemu víťazovi volieb, súčasnému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. Proces s Fillonom, jeho manželkou Penelope a Joulaudom sa začal vo februári.

Bývalý francúzsky premiér Francois Fillon a... Foto: SITA/AP, Thibault Camus
Francúzsko Expremiér Manželka Súdny Proces Francois Fillon Bývalý francúzsky premiér Francois Fillon a jeho manželka Penelope prichádzajú do budovy súdu v Paríži 26. februára 2020.
10 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #súd #sprenevera #François Fillon