Francúzskeho expremiéra Fillona a jeho manželku odsúdili za spreneveru

29.06.2020 18:03
Francúzsko expremiér Fillon súd sprenevera verdikt
Bývalý francúzsky premiér Francois Fillon a jeho manželka Penelope s ochrannými rúškami na tvárach prichádzajú na súd v Paríži 29. júna 2020 Autor: ,

Bývalému francúzskemu premiérovi Francoisovi Fillonovi udelili v pondelok za spreneveru päťročný trest väzenia, z toho tri roky podmienečne. Fillonova manželka Penelope dostala len trojročný podmienečný trest, informovala agentúra AFP.

Obhajca Antonin Levy avizoval, že manželia proti verdiktu podajú odvolanie, napísala agentúra Reuters.

Podmienečný trest v dĺžke trvania tri roky dostal i Fillonov spolupracovník Marc Joulaud. Súd uznal Fillona a jeho manželku za vinných zo sprenevery. Manželia takisto musia zaplatiť pokutu, každý po 375 000 eur.

Fillon bol obvinený z toho, že svojej manželke Penelope v priebehu 15 rokov za jej fiktívnu prácu vyplatil 613 000 eur z verejných financií.

Joulaud sa stal Fillonovým náhradníkom v parlamente, keď ten získal funkciu vo vláde, a následne pokračoval vo vyplácaní mzdy jeho manželke. Táto kauza sa dostala na verejnosť v roku 2017 počas kampane pred prezidentskými voľbami a viedla k tomu, že Fillon sa kandidatúry vzdal. Jeho odstúpenie z boja o Elyzejský palác uľahčilo pozíciu neskoršiemu víťazovi volieb, súčasnému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. Proces s Fillonom, jeho manželkou Penelope a Joulaudom sa začal vo februári.

Bývalý francúzsky premiér Francois Fillon a...
Bývalý francúzsky premiér Francois Fillon a jeho manželka Penelope prichádzajú do budovy súdu v Paríži 26. februára 2020. Autor: SITA/AP, Thibault Camus
Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#súd #sprenevera #Francúzsko #François Fillon
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku