Kollár vo Viedni so Sobotkom: Pri ďalšej vlne pandémie nechcú hermetické hranice

03.07.2020 14:24
Wolfgang Sobotka, Boris Kollár
Predseda Národnej rady Rakúskej republiky Wolfgang Sobotka (vľavo) a predseda Národnej rady SR Boris Kollár počas tlačového vyhlásenia po stretnutí 3. júla 2020 vo Viedni. Autor: ,

Slovensko a Rakúsko majú aj napriek koronakríze veľmi dobré vzťahy, do budúcna chcú pokračovať v spolupráci, a to aj v súvislosti s prípadnou druhou vlnou pandémie nového druhu koronavírusu či inými krízami. Zhodli sa na tom predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) a predseda rakúskeho parlamentu Wolfgang Sobotka na spoločnom piatkovom rokovaní vo Viedni.

„Vymenili sme si skúsenosti na boj proti pandémii, ale dohodli sme sa aj na postupe v prípade druhej vlny,“ povedal Kollár.

Podľa vlastných slov Sobotkovi prisľúbil, že v prípade opätovného zatvárania hraníc urobí všetko preto, aby pripravili možnosti prechodu hraníc pre slovenských občanov pracujúcich v Rakúsku v oblasti sociálnych služieb pre seniorov a v zdravotníctve. Dodal, že podobný prísľub dostal aj z rakúskej strany. Poďakoval sa za pomoc Rakúska pri repatriácii.

Šéf slovenského parlamentu avizoval, že Rakúsko prisľúbilo pomoc s budovaním tzv. demokratických dielní aj na Slovensku. Tie by mali mať za cieľ vzdelávať mladých ľudí v oblasti parlamentarizmu, jeho významu a fungovania.

„Dnes sa mladí ľudia nezoberajú politikou, a je to veľká škoda, pretože politika určuje prakticky celý ich život,“ podotkol s tým, že práve parlament prijíma zákony.

„Hovorili sme o tom, ako by sme mohli čeliť druhej vlne koronakrízy, aké opatrenia by sme mohli v rámci spolupráce zaviesť,“ podotkol Sobotka s tým, že Európska únia nezaujala až takú úspešne úlohu koordinátora v tejto oblasti.

Priblížil, že s Kollárom hovorili aj o spolupráci v cezhraničnej politike a o voľnom pohybe služieb a tovaru. „Potrebujeme silné štruktúry, aby sme krízu zdolali,“ dodal.

Sobotka pripomenul, že Rakúsko predsedá Slavkovskému formátu. Deklaroval, že spolupráca a diskusia krajín v rámci formátu o rôznych témach bude intenzívne pokračovať. Obaja sa zhodli aj na rozširovaní formátu o balkánske krajiny.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Boris Kollár #Rakúsko #Slovensko #Wolfgang Sobotka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku