Thaci dorazil do Haagu na vypočúvanie pre obvinenia z vojnových zločinov

13.07.2020 14:24
Hashim Thaci
Kosovský prezident Hashim Thaci počas príchodu do budovy osobitného súdu pre Kosovo 13. júla 2020 v Haagu Autor: ,

Kosovský prezident Hashim Thaci v pondelok dorazil do holandského mesta Haag, aby ho vypočúvali medzinárodní prokurátori pre obvinenia z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. O svojej úlohe počas boja Kosovčanov o nezávislosť povedal, že "nikto nemôže prepísať dejiny", informovala agentúra AFP.

„Pre môjho syna, moju rodinu, mojich ľudí a moju krajinu som pripravený čeliť tejto novej výzve a uspieť,“ povedal Thaci novinárom. „Nikto nemôže prepísať dejiny. To je cena slobody,“ dodal.

„Verím v dosiahnutie mieru prostredníctvom zmierenia a spravodlivosti. Som zástancom dialógu a (udržiavania) vzťahov so všetkými národmi,“ povedal Thaci pred vstupom do budovy súdu.

Osobitný súd pre Kosovo (KSC) v Haagu, ktorý sa zaoberá povstaním Kosova proti srbskej vláde z rokov 1998–99, koncom júna obvinil Thaciho, bývalého predsedu parlamentu Kadriho Veseliho a ďalších z vraždy, núteného zmiznutia, prenasledovania a mučenia. Thaci aj Veseli, ktorí slúžili ako vrchní velitelia bývalej Kosovskej oslobodzovacej armády (UČK), tieto obvinenia odmietajú.

Obvinenia vznesené voči Thacimu a Veselimu nie sú konečné a súd bude teraz niekoľko mesiacov rozhodovať, či sú dostatočne podložené na spustenie súdneho procesu. Snahy o vyšetrenie údajných zločinov UČK priamo v Kosove boli dosiaľ marené rozsiahlym zastrašovaním. Thaci prisľúbil, že ak KSC potvrdí obžalobu z vojnových zločinov, odstúpi okamžite z funkcie.

Vojna v Kosove si vyžiadala vyše 10 000 mŕtvych a ďalších 1641 ľudí je stále nezvestných. Konflikt sa skončil po 78-dňovom bombardovaní Srbska silami NATO. Srbsko nezávislosť Kosova stále neuznalo.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Medzinárodný trestný súd v Haagu #Kosovo #Hashim Thaci
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku