Bieloruská volebná komisia odmietla zaregistrovať Babaryku do volieb prezidenta

14.07.2020 13:30
Viktar Babaryka
Bieloruský opozičný predstaviteľ Viktar Babaryka Autor: ,

Bieloruská ústredná volebná komisia odmietla v utorok zaregistrovať kandidatúru Viktara Babaryku, ktorý sa chcel uchádzať o prezidentský úrad v augustových voľbách, informovala agentúra AFP.

Volebná komisia jednohlasne odmietla Babarykovu kandidatúru. Bývalého riaditeľa banky Belgazprombank médiá považovali za hlavného rivala dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka.

Dôvodom odmietnutia kandidatúry je vyšetrovanie Belgazprombanku v súvislosti s podozrením z daňových únikov a prania špinavých peňazí. Belgazprombank je najväčšia banka v Bielorusku a je dcérskou spoločnosťou ruského energetického gigantu Gazprom.

Minulý týždeň polícia v tejto súvislosti Babaryku a jeho syna Edvarda zadržala a predviedla na výsluch. Spravodajský portál Novaja gazeta informoval, že Babarykovcov zadržali vo štvrtok ráno po tom, ako volebnej komisii odovzdali ďalšie hárky s podpismi na podporu kandidatúry Viktara Babaryku v prezidentských voľbách.

Po zadržaní ich oboch previedli na výsluch na oddelenie vyšetrovania finančnej trestnej činnosti pôsobiace v rámci Výboru štátnej kontroly (KGK). Vyšetrovanie Belgazprombanku a ďalších spoločností Babaryka minulý týždeň označil za „nátlakovú taktiku“. Zdôraznil, že banka za jeho vedenia prešla auditmi bieloruských i zahraničných spoločností a voči jej činnosti nikdy nemali výhrady ani bieloruské vládne orgány.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Viktar Babaryka #prezidentské voľby #bielorusko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku