Aljašku zasiahlo zemetrasenie so silou 7,8. Úrady vydali výstrahu pred cunami

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo v noci na stredu miestneho času Aljašský polostrov. Zároveň bolo vydané varovanie pred cunami v okruhu do 300 kilometrov od jeho epicentra. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

22.07.2020 10:08
debata

Podľa americkej geologickej služby USGS sa hypocentrum zemetrasenia nachádzalo v hĺbke približne 28 kilometrov. Lokalizované bolo vo vzdialenosti zhruba 800 kilometrov juhozápadne od mesta Anchorage a približne 96 kilometrov juhovýchodne od odľahlej osady Perryville.

Hlavný otras bol zaznamenaný v stredu o 08.12 h SELČ. Záchvevy zeme bolo cítiť vo vzdialenosti stoviek kilometrov od epicentra.

Výstraha pred cunami platí pre Aljašský polostrov a juh amerického štátu Aljaška.

Informácie o škodách na majetku či zranených doteraz nie sú k dispozícii, napísala agentúra DPA.

Aljaška sa nachádza v oblasti tzv. Ohnivého kruhu podkovovitého reťazca vulkanických pohorí, tektonických zlomov a oceánskych priekop, ktorá obkolesuje Tichý oceán. V roku 1964 tam pri zemetrasení s magnitúdou 9,2 vôbec najsilnejšieho v Severnej Amerike prišlo o život viac ako 250 ľudí. Toto zemetrasenie vyvolalo cunami, ktoré zasiahlo Aljašský záliv, západné pobrežie USA a štát Havaj.

debata chyba
Viac na túto tému: #zemetrasenie #cunami #Aljaška