Utečenec z Rwandy sa priznal k podpáleniu katedrály v Nantes

Francúzska prokuratúra začala v nedeľu v skorých ranných hodinách oficiálne vyšetrovať utečenca z Rwandy po tom, čo sa priznal, že požiar v gotickej katedrále v meste Nantes založil on. Píše o tom agentúra Reuters na základe informácií denníka Le Monde.

26.07.2020 10:37
Francúzsko Nantes katedrála požiar Foto: ,
Policajti sa pozerajú na stúpajúci dym pri požiari v katedrále svätého Petra a svätého Pavla v francúzskom meste Nantes 18. júla 2020
debata (35)

Tridsaťdeväťročného pomocníka podozrivého z podpaľačstva už polícia vypočúvala minulý víkend a potom prepustila. Túto sobotu ho znova zadržali.

Následne voči nemu v noci na nedeľu vzniesli obvinenia a umiestnili do vyšetrovacej väzby. Je obvinený z „ničenia a poškodenia ohňom“. Požiar katedrály vypukol v sobotu 18. júla ráno.

Oheň v historickej budove vzbĺkol niekoľko hodín po tom, ako tento muž – dobrovoľník pracujúci pre nanteskú diecézu – deň predtým večer uzamkol katedrálu na noc.

Prokuratúra po požiari, ktorý podľa nej vypukol v chráme na troch rôznych miestach, začala vyšetrovanie podpaľačstva. Rwanďana po opätovnom zadržaní predviedli pred sudcu v Nantes. Nebol identifikovaný menom, avšak jeho advokát Quentin Chabert podľa Le Monde povedal, že svoj čin hlboko ľutuje a spolupracuje.

V Katedrále sv. Petra a sv. Pavla v západofrancúzskom Nantes, ktorej výstavba v gotickom štýle sa začala v 15. storočí, požiar zničil organ z roku 1621, ktorý prežil aj Veľkú francúzsku revolúciu či bombardovanie počas druhej svetovej vojny. Zničené boli aj cenné artefakty a maľby, ako aj vitrážové okná, ktoré obsahovali časti skla zo 16. storočia.

Chrám v Nantes zasiahol rozsiahly požiar naposledy v roku 1972, keď zničil jeho strechu. Opravy trvali viac než 13 rokov. Vlani v apríli požiar zdevastoval katedrálu Notre-Dame v Paríži. Zničená bola strecha celej hlavnej lode a niektoré stredoveké okenné vitráže, poškodili sa aj vnútorné časti chrámu.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #podpaľačstvo #katedrála #Nantes #utečenectvo