Zelenskyj a Putin privítali dohodu o začínajúcom sa prímerí v Donbase

Prezidenti Ruska a Ukrajiny, Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, v nedeľu "privítali dohodu o úplnom a komplexnom prímerí v Donbase," ktorá nadobudne platnosť v pondelok o 00.01 h miestneho času.

26.07.2020 21:21
Donbas / Ukrajina / Vojak / Foto: ,
Na archívnej snímke z decembra 2019 príslušník ukrajinskej armády na frontovej línii v Doneckom regióne
debata (9)

O obsahu telefonického rozhovoru hláv oboch štátov informovala kancelária ukrajinského prezidenta. Kremeľ medzičasom zdôraznil aj dôležitosť „bezpodmienečného dodržiavania týchto dohôd stranami konfliktu“.

Podľa vyhlásenia z Ukrajiny Zelenskyj vyzval na znásobenie úsilia na zabezpečenie prepustenia ukrajinských občanov zadržiavaných na území Donbasu, Krymského polostrova a Ruska.

Kremeľ informoval, že Putin počas telefonátu vyjadril obavy v súvislosti s nedávnym návrhom zákona posudzovaným ukrajinským parlamentom, ktorý podľa Ruska pripravuje cestu k regionálnym voľbám v roku 2022. Podľa Putinovho názoru je však tento zákon v „rozpore s minskými dohodami“ a ohrozuje „vyhliadky na urovnanie“ konfliktu na východe Ukrajiny.

Najnovšie prímerie v Donbase bolo dohodnuté 22. júla počas rokovania trojstrannej kontaktnej skupiny, ktoré sa konalo v režime videokonferencie.

Uzavretá dohoda o prímerí stanovuje v prvom rade zákaz útočných akcií a činností vojenskej rozviedky, zákaz používania strelných zbraní vrátane ostreľovacích pušiek a potrestanie každého prípadu porušenia prímeria disciplinárnymi opatreniami, informovala agentúra Ukrinform.

Na strane ukrajinských vládnych síl budú dodatočnú kontrolu dodržiavania prímeria, ktoré začne platiť v noci na pondelok o 00.01 h miestneho času, vykonávať špeciálne vyslaní ukrajinskí vojaci so skúsenosťami z mierových misií pod záštitou OSN.

Toto prímerie sa má stať predpokladom pre širšie urovnanie konfliktu na základe protokolov podpísaných v roku 2015 v bieloruskej metropole Minsk.

Štvorstranné rokovania – za účasti Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny – sa usilujú dosiahnuť stiahnutie ťažkých zbraní, obnovenie kontroly Kyjeva nad celými hranicami Ukrajiny, väčšiu autonómiu pre Doneckú a Luganskú oblasť a usporiadanie miestnych volieb, dodala agentúra AFP.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #prímerie #Donbas #Volodymyr Zelenskyj