USA zatvorili svoj konzulát v meste Čcheng-tu

Spojené štáty v pondelok potvrdili, že zatvorili svoj konzulát v čínskom meste Čcheng-tu. Informovala o tom agentúra AP. Vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí USA sa uvádza, že konzulát pozastavil svoju činnosť o 10.00 h miestneho času (04.00 h SELČ).

27.07.2020 07:57
čína konzulát Čcheng-tu Foto: ,
Obyvateľ drží čínsku vlajku oproti konzuláut v meste Čcheng-tu. 26.7.2020
debata (18)

Ministerstvo zároveň vyjadrilo sklamanie z rozhodnutia Číny, ktorá zatvorenie amerického konzulátu nariadila ako odvetný krok za rovnaký postup USA v prípade čínskeho konzulátu v Houstone. Avizovalo, že USA sa budú snažiť pokračovať vo svojom pôsobení v regióne prostredníctvom svojich ďalších diplomatických misií v Číne.

Zatvorenie amerického konzulátu v Čcheng-tu s pôsobnosťou i pre Tibet a jeho prechod pod kontrolu Pekingu potvrdilo aj čínske ministerstvo zahraničných vecí.

Ulica vedúca k diplomatickej misii v Čcheng-tu bola v pondelok uzavretá. Čínske médiá informovali, že jej zamestnanci predtým stiahli vlajku USA a cez víkend konzulát vysťahovali.

Peking tvrdí, že zatvorenie konzulátu v Čcheng-tu bolo „legitímnou a potrebnou reakciou na neprimerané opatrenia Spojených štátov“. Personál diplomatickej misie podľa neho ohrozoval bezpečnosť a záujmy Číny.

Spojené štáty nariadili uzavretie čínskeho konzulátu v Houstone 22. júla. Podľa amerického ministerstva zahraničných vecí čínski diplomati porušovali americké zákony a vykonávali nelegálne špionážne a iné operácie. Čína urobila rovnaký krok 24. júla.

Vzájomné vzťahy medzi USA a Čínou sa výrazne zhoršili v dôsledku pandémie koronavírusu, ktorý sa po prvý raz objavil koncom decembra 2019 v čínskom meste Wu-chan. V poslednom čase sa napätie medzi Pekingom a Washingtonom vystupňovalo aj pre kontroverzný čínsky zákon o národnej bezpečnosti pre Hongkong.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #USA #americký konzulát