USA stiahnu z Nemecka takmer 12-tisíc vojakov

Spojené štáty stiahnu z Nemecka takmer 12-tisíc vojakov, čo je výrazne viac, ako doteraz avizovali. Oznámil to v stredu vo Washingtone americký minister obrany Mark Esper, informovala agentúra DPA.

29.07.2020 15:54, aktualizované: 17:59
debata (53)

Do USA sa má vrátiť približne 6 400 vojakov. Ďalších 5 400 má byť presunutých do iných členských krajín NATO, vysvetlil Esper. Niektorí z nich budú premiestnení do Talianska či Belgicka. Ďalší budú zrejme vyslaní do Poľska alebo pobaltských štátov, aby posilnili juhovýchodné krídlo NATO v oblasti Čierneho mora, dodal Esper.

Nedostatočnými výdavkami na obranu zdôvodnil v stredu americký prezident Donald Trump plánované stiahnutie takmer 12-tisíc amerických vojakov z Nemecka. Tie sú totiž výrazne nižšie, než je cieľ Severoatlantickej aliancie (NATO) — dve percentá z HDP.

Trump pred odletom do Texasu podľa agentúry DPA zopakoval, že Nemecko už roky nespĺňa cieľ NATO. „Nemecko zaostáva,“ povedal. „Nemecko dlhuje NATO miliardy a miliardy dolárov,“ dodal. „Nemecko teraz hovorí, že je to zlé pre jeho ekonomiku. No, je to však dobré pre našu ekonomiku,“ konštatoval Trump.

Trump ďalej uviedol, že americkí vojaci sú v Nemecku na jeho ochranu. „A Nemecko za to má platiť. Nemecko za to neplatí. Prečo by sme ich (vojakov) tam mali nechať?“ spýtal sa. Spojené štáty by mohli podľa neho tento krok prehodnotiť, „ak by (Nemci) začali platiť svoje účty“. Trump tiež Nemecko obvinil, že „už roky“ USA zneužíva v oblasti obchodu a armády.

Cieľom NATO je, aby všetky členské štáty na oblasť obrany vyčlenili najmenej dve percentá HDP. Nemecko sa k tomuto cieľu medzičasom priblížilo hodnotou 1,38 percenta. Trump v stredu povedal, že Nemecko dáva na obranu len jedno percento svojho HDP. V prípade USA je to 3,4 percenta HDP.

Trump neprekvapil

Stiahnutie vojakov nie je prekvapujúci krok. Na jeho potvrdenie sa čakalo už niekoľko týždňov. Koordinátor nemeckej vlády pre transatlantické vzťahy Peter Beyer dúfal, že nedôjde k realizácii plánu prezidenta USA Trumpa na stiahnutie amerických vojakov.

"Nie je to v bezpečnostnom záujme Nemecka ani Severoatlantickej aliancie a pre USA to nedáva zmysel ani geopoliticky,“ uviedol Beyer pre agentúru DPA.

Spojené štáty majú na juhozápade Nemecka svoju hlavnú leteckú základňu pre Európu a Afriku. Základňa Ramstein taktiež slúži ako významný oporný bod pre americké sily v Afganistane a širšom regióne Blízkeho východu.

53 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #USA #NATO #Americká armáda #Donald Trump
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy