Maurícius vyhlásil stav environmentálnej núdze

08.08.2020 11:27, aktualizované: 13:39
Maurícius / Loď /
Satelitná snímka zo 7. augusta 2020 zachytávajúca poškodenú nákladnú loď, ktorá uviazla na plytčine pri pobreží ostrova Maurícius Autor:

Vláda afrického štátu Maurícius vyhlásila v piatok stav environmentálnej núdze po tom, čo z poškodenej nákladnej lode, ktorá pred niekoľkými dňami uviazla na plytčine pri pobreží ostrova, začali unikať ropné látky. Informovala o tom agentúra AFP. Ropnou škvrnou je ohrozená najmä oblasť Pointe d’Esny.

Maurícijský premiér Pravind Jugnauth sa pre vyhlásenie stavu núdze rozhodol po tom, čo satelitné snímky odhalili, že okolo lode, v ktorej trupe vznikla trhlina, sa v tyrkysovo sfarbenej priezračnej vode šíri tmavá škvrna. Podľa miestnych úradov prepravovala loď plaviaca sa pod panamskou vlajkou 3800 ton ropy a 200 ton nafty.

Jugnauth v snahe odvrátiť ekologickú katastrofu už o pomoc pri likvidácii havárie požiadal úrady susedného francúzskeho ostrova Réunion. Podľa Jugnautha Maurícius nedisponuje technickými prostriedkami, pomocou ktorých by uviaznutú loď bolo možné stiahnuť z plytčiny.

Plavidlo sa predtým pokúsili stabilizovať, čo sa však pre zlé poveternostné podmienky nepodarilo. Snahy odčerpať náklad z lode tiež neboli úspešné. „Bojím sa, čo by sa mohlo stať v nedeľu, keď sa počasie ešte zhorší,“ povedal Jugnauth.

Francúzsko dopraví pomoc

Francúzsko v sobotu vyslalo na ostrov Maurícius tím odborníkov, ktorí tam majú pomôcť predísť ekologickej katastrofe.

Francúzsko na ostrov Maurícius v priebehu soboty letecky dopraví šesť ton materiálnej pomoci vrátane materiálu na postavenie 600 metrov pobrežných hrádzí. Ďalšiu pomoc k ostrovu dopraví plavidlo francúzskeho námorníctva Le Champlain. Loď by mala doviezť čerpacie zariadenia a potrubia, mobilné čističky a vodné filtre.

Všetky zariadenia na zachytávanie a odstraňovanie ropy z mora a na pobreží by mali byť funkčné v nedeľu popoludní, informoval spravodajský portál France Info. Podľa miestnych médií sa zatiaľ ropné znečistenie snažia odstraňovať dobrovoľníci.

Miestny spravodajský portál lexpress.mu v sobotu informoval, že podľa očitých svedkov sa havarovaná loď MV Wakashio ponorila ešte hlbšie. Na pláž Esny, pri ktorej loď narazila na plytčinu, je zákaz vstupu pre verejnosť. Maurícius je známy svojimi prírodnými krásami, najmä však priezračným morom, kde žije mnoho druhov rýb.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#únik ropy #stav environmentálnej núdze #Maurícius
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku