Dvoch žoldnierov z USA odsúdili za neúspešný pokus o Madurov únos na 20 rokov

08.08.2020 19:12
Nicolás Maduro
Venezuelský prezident Nicolás Maduro Autor: ,

Venezuelský súd usvedčil dvoch žoldnierov zo Spojených štátov z neúspešného pokusu o únos venezuelského prezidenta Nicolása Madura a odsúdil ich na 20 rokov väzenia. Vo svojom tvíte o tom v piatok informoval venezuelský generálny prokurátor Tarek William Saab.

Odsúdení Luke Denman a Airan Berry sa pred súdom priznali k sprisahaniu, nelegálneho ozbrojovaniu, obchodovaniu s ľuďmi a terorizmu, napísal Saab podľa agentúry DPA. Dodal, že každý z nich bol odsúdený na 20 rokov väzenia. V kauze nie sú jedinými obvinenými.

Právnik Alonso Medina Roa, ktorý sa špecializuje na ľudské práva, upozornil, že v prípadoch Luka Denmana a Airana Berryho nebolo rešpektované ich právo na obhajobu, keďže k nim nemali prístup ich advokáti.

Agentúra DPA pripomenula, že v máji tohto roku vstúpilo na územie Venezuely z Kolumbie niekoľko ozbrojených skupín, ktoré údajne plánovali obsadiť letisko v Caracase a použiť ho pri preprave Madura do USA, kde je na jeho hlavu vypísaná odmena.

Pri pokuse o inváziu došlo k prestrelke s venezuelskými vojakmi, pričom bolo zabitých najmenej osem amerických žoldnierov a mnoho ďalších bolo zadržaných, dodala agentúra DPA.

Denman počas výsluchu uviedol, že pracuje pre Jordana Goudreaua, bývalého dôstojníka špeciálnych jednotiek USA a zakladateľa súkromnej bezpečnostnej spoločnosti Silvercorp USA so sídlom na Floride. Goudreau sa neskôr k zodpovednosti za akciu prihlásil. Venezuela žiada od USA – zatiaľ neúspešne – jeho vydanie.

Maduro krátko po operácii obvinil prezidenta USA Donalda Trumpa a ministra zahraničných vecí Mikea Pompea, že sú zapletení do zmareného pokusu o jeho zosadenie. Maduro tiež deklaroval, že túto operáciu financovala venezuelská opozícia.

Americkí predstavitelia Madurovo tvrdenie odmietli a zdôraznili, že americká vláda nemá s inváziou nič spoločné a o ničom nevedela. Spojené štáty Madura ako prezidenta Venezuely neuznávajú; za hlavu tohto štátu považujú vodcu opozície Juana Guaidóa. Toho ako prezidenta uznalo zhruba 60 krajín sveta vrátane viacerých členských štátov EÚ (i SR).

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#žoldnieri #Venezuela #USA #únos #Nicolas Maduro
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku