Nigérijský spevák dostal kvôli svojej piesni trest smrti za rúhanie

10.08.2020 19:19

Nigérijský súd vyniesol rozsudok smrti nad spevákom, ktorý sa podľa verdiktu vo svojej piesni dopustil rúhania. Jeho potrestanie žiadali protestujúci, ktorí tiež zapálili spevákov dom, informoval dnes server BBC. Text piesne podľa kritikov vychvaľoval jedného islamského duchovného do takej miery, že ho vynášal i nad proroka Mohameda.

Dvadsaťdvaročný Yahaya Sharif-Aminu obvinenia nepopiera. Po zložení textu piesne sa ukrýval, teraz je vo väzbe a proti rozhodnutiu súdu sa môže odvolať.

Rozsudok smrti v Nigérii musí podpísať guvernér príslušného štátu. Ako pripomína BBC, rozsudok smrti bol v Nigérii od roku 1999, kedy bol znovu zavedený, nad odsúdenými skutočne vykonaný len raz. Štáty na severe prevažne moslimskej Nigérie uplatňujú ako sekulárne právo, tak islamské právo šaría, podľa ktorého sú však súdení len moslimovia. Rozsudok nad spevákom padol práve v jednom z týchto severných štátov.

Organizátor protestov, na ktorých ľudia v marci požadovali spevákovo zatknutie, BBC oznámil, že rozsudok bude slúžiť ako varovanie pre tých, ktorí by sa chceli vydať podobnou cestou.

„Keď som sa dozvedel o rozhodnutí súdu, tak som sa zaradoval, pretože sa ukázalo, že sme neprotestovali nadarmo. Rozsudok bude slúžiť ako odstrašujúci príklad pre tých, kto by sa chystali beztrestne urážať naše náboženstvo alebo proroka,“ uviedol organizátor protestov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#trest smrti #spevák #Nigéria
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku