Babiš sa stretol s Pompeom. Diskutovali o vzájomnom obchode, Dukovanoch, i koronavíruse

Český premiér Andrej Babiš sa v stredu stretol s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom. Rozprávali sa o podpore obchodu, jadrovej elektrárni Dukovany, obrane či boji proti koronavírusu.

12.08.2020 16:14, aktualizované: 20:11
Babiš / Pompeo / Foto: ,
Český premiér Andrej Babiš (vpravo) počas spoločnej tlačovej konferencie s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom po ich stretnutí v Prahe 12. augusta 2020
debata (40)

Na pracovnom obede v Kramářovej vile – oficiálnej rezidencii českých premiérov – sa zúčastnil aj vicepremiér a minister dopravy, priemyslu a obchodu Karel Havlíček a minister obrany Lubomír Metnar.

Na tlačovej konferencii, ktorá nasledovala po stretnutí, Babiš vyzdvihol stav vzájomných vzťahov so Spojenými štátmi i frekvenciu vzájomných návštev. „Myslím, že naše vzťahy sú nadštandardné,“ povedal Babiš.

Hlavnou témou rozhovorov boli obchodné vzťahy. Babiš vyslovil ľútosť, že sa Európskej únii nepodarilo vyjednať obchodnú dohodu so Spojenými štátmi. Zároveň však verí, že sa Európa k tejto iniciatíve vráti. Jej motorom by podľa Babiša mohla Vyšehradská štvorka a Rakúsko.

Pompeo spomenul najmä bezpečnostné vzťahy medzi Českom a USA. Pompeo a Babiš sa podľa slov amerického ministra zhodli, že Rusko sa snaží rozbiť západné demokracie a spojenectvá. Česko pochválil za snahu znížiť závislosť na ruskej vojenskej technike.

Pompeo okrem toho zdôraznil dôležitosť výberu správneho partnera pri dostavbe jadrovej elektrárne Dukovany, pričom varoval pred ruskými a čínskymi partnermi, ktorí by znížili českú národnú bezpečnosť a suverenitu.

„Česká republika – podobne ako mnohé iné slobodné krajiny na tomto kontinente a na celom svete – začína vnímať hrozbu, ktorú predstavuje Komunistická strana Číny,“ varoval Pompeo.

Na záver Pompeo vyzdvihol vzájomnú spoluprácu na vojenských misiách v zahraničí. „Spojené štáty si hlboko vážia Českú republiku ako svojho bezpečnostného partnera na celom svete – vrátane Afganistanu, Iraku či Sýrie,“ dodal Pompeo.

Pompeo vystúpil v Senáte a stretol sa so Zemanom, riešili vzťahy a obchod

Český prezident Miloš Zeman prijal v stredu popoludní na Pražskom hrade amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea. Stretnutie, na ktorom sa zúčastnil aj český premiér Andrej Babiš, prebiehalo v priateľskej atmosfére, informoval v oficiálnej tlačovej správe zverejnenej na webstránke Hrad.cz prezidentov hovorca Jiří Ovčáček.

Pompeo tlmočil Zemanovi pozdrav od amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zeman podotkol, že Trumpa podporoval pred voľbami v roku 2016 a v súvislosti s tými nadchádzajúcimi poznamenal, že vo všeobecnosti neverí predvolebným prieskumom.

Pompeo na stretnutí ocenil vynikajúce česko-americké vzťahy a konštatoval, že majú ďalší potenciál. So Zemanom sa zhodli na podpore voľného obchodu. Český prezident zároveň vyzdvihol priateľstvo s USA a poznamenal, že k tejto krajine prechováva sympatie už od svojej mladosti. Vyjadril tiež podporu politiky USA voči Izraelu ako aj presunu americkej ambasády z Tel Avivu do Jeruzalema.

Témou rozhovoru bol aj boj s terorizmom, pričom Zeman v tejto súvislosti varoval pred neuváženým stiahnutím vojakov z Afganistanu. Pompeo zdôraznil záujem Trumpa na ďalšom prehlbovaní transatlantických väzieb. V prípade Ruska a Číny Zeman zdôraznil, že jeho politika je vedená pragmaticky, a to v smere ekonomickej diplomacie, nie záujmami iných.

Stretnutie na Pražskom hrade za „veľmi príjemné, otvorené a priateľské“ na následnom brífingu označil aj premiér Babiš. „Pán prezident vyslovil tiež svoj trvalý názor na to, že veľmoci by sa mali spojiť proti medzinárodnému terorizmu,“ povedal a dodal, že pomerne krátky rozhovor sa týkal aj vzájomných vzťahov a obchodu.

Na Pompea pred Pražským hradom čakala skupina demonštrantov, ktorí sa ho snažili upozorniť na proruskú a pročínsku politiku českých predstaviteľov. Niesli pritom transparenty v češtine i angličtine s nápismi ako „Pán Pompeo, Zeman s Babišom demokraciu potajme opúšťajú, s Ruskom a Čínou sa na nej zrady dopúšťajú“.

Pompeo ešte pred stretnutím so Zemanom vystúpil s prejavom v Senáte, hornej komore českého parlamentu. Uviedol ho predseda Senátu Miloš Vystrčil, ktorý jeho návštevu označil za impulz pre to, aby európske krajiny začali klásť väčší dôraz na obranu svojich hodnôt a demokratických princípov, informoval portál iDNES.cz.

Pompeo vo svojom približne desaťminútovom prejave kritizoval Čínu a označil ju za hrozbu aj pre Česko. Čína podľa neho vykonáva operácie zamerané na získanie vplyvu a snaží sa kradnúť duševné vlastníctvo. Pompeo ocenil Vystrčila za to, že sa chystá aj napriek kritike zo strany Číny navštíviť Taiwan. Pripomenul, že to isté chcel urobiť už Jaroslav Kubera, zosnulý Vystrčilov predchodca vo funkcii.

Pompeo pricestoval spoločne so svojou manželkou do Česka v utorok ráno v rámci svojej päťdňovej cesty po niektorých krajinách strednej Európy. Vo štvrtok sa presúva do Slovinska, následne navštívi Rakúsko a Poľsko.

40 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Andrej Babiš #diplomacia #medzinárodné vzťahy #ČR #Mike Pompeo