Spojené arabské emiráty nadviažu diplomatické vzťahy s Izraelom

13.08.2020 17:34, aktualizované: 22:29

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok oznámil, že Spojené arabské emiráty (SAE) a Izrael sa dohodli na nadviazaní úplných diplomatických vzťahov. Má sa tak stať v rámci dohody, ktorá by zamedzila anexii palestínskych území Izraelom, informovala agentúra AP.

V prípade realizácie uvedenej dohody by sa SAE po Egypte a Jordánsku stali treťou arabskou krajinou, ktorá by s Izraelom nadviazala aktívne diplomatické vzťahy. Podľa agentúry AP by to tiež prestavovalo výnimočný zahraničnopolitický úspech pre Donalda Trumpa pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA.

Informáciu o plánovanom nadviazaní diplomatických vzťahov medzi SAE a Izraelom zverejnil ako prvý na Twitteri práve prezident Trump. Okamžite potom bolo zverejnené príslušné spoločné vyhlásenie USA, SAE a Izraela.

Podľa vyhlásenia sa v najbližších týždňoch stretnú delegácie Izraela a SAE, aby podpísali dohody týkajúce sa zavedenia priamych letov, bezpečnosti, telekomunikácií, energetiky, turizmu a zdravotníctva. Obe krajiny tiež nadviažu spoluprácu v boji proti pandémii koronavírusu.

„Nadviazanie priamych vzťahov medzi dvoma najdynamickejšími krajinami a najvyspelejšími ekonomikami na Blízkom východe prinesie zmenu pre celý región prostredníctvom podpory ekonomického rastu, technických inovácii a užšej spolupráce medzi bežnými ľuďmi,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení Donalda Trumpa, izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a korunného princa Abú Zabí šejka Muhammada bin Zajd Nahajána.

Ohlásená dohoda je podľa AP diplomatickým úspechom pre Izrael aj SAE, ale pre Palestínčanov je porážkou. Palestínska vláda totiž dlhodobo žiada arabské krajiny, aby svoje vzťahy so židovským štátom normalizovali až po uzavretí mierovej dohody medzi Palestínčanmi a Izraelom.

Netanjahu: Dohoda s Emirátmi je začiatkom novej éry vzťahov s arabským svetom

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil štvrtok za „historický deň“ v súvislosti s ohlásením dosiahnutia dohody o normalizácii vzťahov Izraela so Spojenými arabskými emirátmi (SAE), ktorú sprostredkovali USA. Informovala o tom agentúra AFP.

Dosiahnutie tejto prelomovej dohody oznámil na Twitteri americký prezident Donald Trump, pričom zverejnil aj príslušné spoločné vyhlásenie USA, SAE a Izraela. Po podpise uvedenej dohody by sa SAE po Egypte a Jordánsku stali treťou arabskou krajinou, ktorá by s Izraelom nadviazala aktívne diplomatické vzťahy.

Dohodu okamžite odmietlo palestínske militantné hnutie Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy, pričom ju označilo za „odmenu za izraelskú okupáciu a zločiny“. Hovorca Hamasu Házim Kásim agentúre AFP povedal, že dohoda „neslúži palestínskej veci“.

Izraelský premiér Netanjahu v dohode naopak vidí začiatok „novej éry“ vo vzťahoch Izraela s arabským svetom.

Izraelský minister obrany Benny Ganc zase dohodu označil za „dôležitú a významnú“. „Vyzývam ďalšie arabské krajiny, aby pokročili v diplomatických vzťahoch ďalšími mierovými dohodami,“ povedal Ganc.

Izrael v rámci dohody súhlasil s tým, že „pozastaví“ svoje plány na pripojenie židovských osád a ďalších území v okupovanom Predjordánsku, uvádza sa vo vyhlásení USA, SAE a Izraela.

Netanjahu neskôr povedal, že súhlasil s odložením anexie, uviedol však, že tieto plány sú stále „na stole“ a dodal, že on sám sa „nikdy nevzdá našich (izraelských) práv na našu zem“.

Námestník ministra zahraničných vecí SAE Anwar Gargaš uviedol, že dohoda zasadila „smrtiacu ranu“ izraelským snahám o anexiu palestínskych území. Gargaš povedal, že SAE chcelo s Izraelom vytvoriť organický vzťah, aký malo už v iných oblastiach. Dosiahnutie dohody opísal ako „odvážny krok“.

Po otázke novinárov, kedy obe krajiny otvoria svoje ambasády povedal Gargaš, že to nebude trvať dlho. Dodal však, že SAE s Izraelom zatiaľ o takýchto jednotlivých krokoch nediskutujú.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás po oznámení dohody zvolal „bezodkladné“ zasadnutie svojho kabinetu. Palestínska samospráva by svoje stanovisko mala zverejniť po tomto zasadnutí.

Dohodu bezprostredne po jej oznámení privítal egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, pričom na Twitter uviedol, že dohoda prinesie „mier“ na Blízky východ. „Oceňujem snahy tvorcov tejto dohody o prosperitu a stabilitu nášho regiónu,“ povedal.

Egypt podpísal mierovú zmluvu s Izraelom v roku 1979, ako vôbec prvá arabská krajina. Dlhodobo tiež zohráva úlohu sprostredkovateľa medzi Izraelom a islamistickým hnutím Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy.

Palestínčania odvolali svojho veľvyslanca v Spojených arabských emirátoch

Palestínčania sa rozhodli odvolať svojho veľvyslanca v Spojených arabských emirátoch (SAE). Došlo k tomu po stredajšom ohlásení dohody o nadviazaní úplných diplomatických vzťahov, ktorú dosiahli Izrael so SAE a sprostredkovali ju USA. S odvolaním na palestínske médiá o tom informovala agentúra AP.

Dosiahnutie prelomovej dohody oznámil na Twitteri americký prezident Donald Trump, pričom zverejnil aj príslušné spoločné vyhlásenie USA, SAE a Izraela. Po podpise uvedenej dohody, ku ktorému ešte nedošlo, by sa SAE po Egypte a Jordánsku stali treťou arabskou krajinou, ktorá by s Izraelom nadviazala aktívne diplomatické vzťahy.

Izrael v rámci dohody súhlasil s tým, že „pozastaví“ svoje plány na pripojenie židovských osád a ďalších území v okupovanom Predjordánsku, uvádza sa vo vyhlásení USA, SAE a Izraela.

Netanjahu neskôr povedal, že súhlasil s odložením anexie, uviedol však, že tieto plány sú stále „na stole“ a dodal, že on sám sa „nikdy nevzdá našich (izraelských) práv na našu zem“.

Dohodu okamžite odmietlo palestínske militantné hnutie Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy, pričom ju označilo za „odmenu za izraelskú okupáciu a zločiny“. Hovorca Hamasu Házim Kásim agentúre AFP povedal, že dohoda „neslúži palestínskej veci“.

Palestínska samospráva dohodu taktiež následne „ostro odmietla“ a vo veci vyzvala na mimoriadne zasadnutie Ligy arabských štátov (LAŠ). Palestínsky prezident Mahmúd Abbás dohodu označil za „agresiu“ a „zradu“ voči Palestínčanom, ktorí požadujú, aby od nej SAE odstúpili.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Spojené arabské emiráty #Izrael #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku