Duma bude vyšetrovať možné zapojenie "cudzích štátov" do otravy Navaľného

Predseda dolnej komory ruského parlamentu - Štátnej dumy - Viačeslav Volodin nariadil v utorok začatie vyšetrovania možného zapojenia zahraničných síl do údajnej otravy kritika Kremľa Alexeja Navaľného. Informovala o tom agentúra Reuters.

25.08.2020 12:59 , aktualizované: 21:32
debata (130)

„Bezpečnostný výbor Dumy bude poverený analyzovať čo sa stalo a zistiť, či išlo o pokus cudzích štátov poškodiť zdravie ruského občana a spôsobiť tým v Rusku napätie, ako aj formulovať nové obvinenia proti našej krajine,“ uviedol Volodin v stanovisku.

Kremeľ v utorkovom vyhlásení uviedol, že tvrdenie Nemecka o otrávení predstaviteľa ruskej opozície Alexeja Navaľného je predčasné, píše agentúra AFP.

„Lekárska analýza našich (ruských) a nemeckých lekárov sa absolútne zhoduje. Líšia sa však závery. Nerozumieme, prečo sa naši nemeckí kolegovia tak ponáhľajú, keď sme stále neidentifikovali látku,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Rovnako sa vyjadril aj šéf Moskovského ústavu súdneho lekárstva Sergej Šigejev, ktorý v utorok vyhlásil, že nemeckí lekári nemajú dostatok dôkazov pre svoje tvrdenie, píše agentúra DPA.

Navaľnyj je hospitalizovaný v berlínskej nemocnici Charité. Tamojší lekári sa na základe klinických testov domnievajú, že bol otrávený. Šigejev však tvrdí, že takéto tvrdenie je „predčasné“ bez identifikácie konkrétneho jedu.

Charité v pondelňajšom vyhlásení uviedla, že v Navaľného organizme sa našli „inhibítory cholinesterázy“ s tým, že zatiaľ nie je známe, o akú konkrétnu látku z tejto skupiny ide. „Aktivita cholinesterázy sa líši od človeka k človeku, najmä v dôsledku chronických chorôb,“ povedal Šigejev.

„V súčasnosti môžeme hovoriť iba o fakte, že pacient (Navaľnyj) mal nižšiu aktivitu cholinesterázy. Na tom je postavené tvrdenie, že bol otrávený inhibítorom cholinesterázy. Tento záver je predčasný,“ dodal podľa DPA.

Navaľného previezli letecky do Berlína v sobotu 22. augusta z nemocnice v sibírskom meste Omsk, v ktorej ho po núdzovom pristátí na tamojšom letisku vo štvrtok 27. augusta hospitalizovali, keďže mu prišlo zle počas letu zo sibírskeho Tomska. Neskôr stratil vedomie. Ruskí lekári, ktorí ho ošetrovali ako prví, pripísali jeho stav metabolickej poruche.

USA, Francúzsko a Nemecko vyzvali na prešetrenie prípadu

Americký veľvyslanec v Moskve John Sullivan vyzval v utorok Rusko, aby okamžite začalo vyšetrovanie údajnej otravy Alexeja Navaľného. Informovala o tom agentúra AFP.

Ruskí predstavitelia by mali iniciovať „okamžité, komplexné a transparentné vyšetrovanie“, ktoré vyvodí zodpovednosť voči tým, čo tento čin spáchali, napísala Sullivanova hovorkyňa na Twitteri.

Francúzsko v utorok vyhlásilo, že predstaviteľ ruskej opozície Alexej Navaľnyj sa stal obeťou „kriminálneho činu“ a Moskvu vyzvalo, aby prípad rýchlo a transparentne vyšetrila.

„Francúzsko vyjadruje hlboké obavy v súvislosti s týmto kriminálnym činom voči významnej osobnosti ruského politického života,“ uviedlo vo vyhlásení francúzske ministerstvo zahraničných vecí. „(Osoby) zodpovedné za tento čin musia byť nájdené a predvedené pred spravodlivosť,“ žiada Francúzsko.

K prípadu sa tiež vyjadrili nemecká kancelárka Angela Merkelová aj šéf diplomacie Heiko Maas, ktorí v spoločnom vyhlásení vyzvali Rusko, aby dôkladne a s plnou transparentnosťou vyšetrilo prípad pravdepodobnej otravy Navaľného a vyvodili zodpovednosť voči tým, ktorí ju zavinili.

130 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Alexej Navaľnyj #otrávenie