Mladičovi právnici žiadajú o zrušenie doživotného trestu

Právnici Ratka Mladiča v utorok požiadali tribunál OSN, aby zrušil doživotný trest, ktorý bol tomuto bývalému veliteľovi bosnianskosrbských síl udelený za genocídu v Srebrenici a ďalšie vojnové zločiny. Informovala o tom agentúra AP.

25.08.2020 21:17
Ratko Mladič Foto: ,
Na archívnej snímke z 22. novembra 2017 bývalý bosnianskosrbský vojenský veliteľ Ratko Mladič
debata (8)

V holandskom Haagu sa v utorok začal odvolací proces. Dvojdňové pojednávanie potrvá do stredy.

Mladičov tím právnikov na úvod pojednávania tvrdil, že usvedčenie ich mandanta z roku 2017 sprevádzali právne a faktické pochybenia.

Obhajca Dragan Ivetič varoval, že Mladič možno nie je momentálne psychicky spôsobilý na to, aby sa osobne zúčastnil na pojednávaní. Jeho právny tím už predtým naznačoval, že Mladič možno trpí demenciou, ktorá je v rannom štádiu.

Odsúdenie osoby, ktorá nie je spôsobilá zúčastniť sa na pojednávaniach, podľa Ivetiča znamená popretie práva na spravodlivý súdny proces.

Utorňajšie pojednávanie pokračovalo aj napriek Ivetičovým námietkam, píše AP. Mladič bol v súdnej sieni prítomný a na začiatku procesu mal na tvári rúško, ktoré si neskôr zložil.

Odvolacie konanie prebieha pred Medzinárodným zvyškovým mechanizmom pre trestné tribunály (IRMCT). Ide o súd OSN, ktorý rieši prípady z medzičasom zaniknutých medzinárodných tribunálov pre bývalú Juhosláviu a Rwandu.

Ratka Mladiča, prezývaného bosniansky mäsiar, odsúdili na doživotie za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti a genocídu spáchanú v 90. rokoch počas občianskej vojny v Bosne.

Mladič, ktorý sa nachádza v haagskom väzení od roku 2011, bol jedným z hlavných lídrov súdených Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Spravodlivosti boli v súvislosti s vojnami na Balkáne vydaní aj bývalý prezident Republiky srbskej Radovan Karadžič a srbský exprezident Slobodan Miloševič.

Miloševič zomrel na infarkt vo svojej väzenskej cele v Haagu v marci 2006 ešte pred zavŕšením súdneho procesu, Karadžičovi v roku 2016 vymeral súd doživotie.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #doživotie #Srebrenica #Ratko Mladič #srebrenická masakra