Irán povolil inšpektorom MAAE prístup k dvom lokalitám, ktoré súvisia s jadrovými aktivitami

26.08.2020 21:04
Irán MAAE Grossi Rúhaní stretnutie
Iránsky prezident Hasan Rúhání (vpravo) a generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Mariano Grossi počas stretnutia 26. augusta 2020 v Teheráne Autor:

Irán súhlasil s tým, že inšpektorom MAAE povolí prístup k dvom lokalitám, kde mal uskladňovať alebo používať nenahlásený jadrový materiál. Oznámila to v stredu Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

„Irán dobrovoľne umožní MAAE prístup na dve miesta, ktoré MAAE určila,“ cituje agentúra AP zo spoločného vyhlásenia MAAE a Iránu. Obe strany sa dohodli aj na konkrétnych termínoch inšpekcií, tie však zatiaľ neboli zverejnené.

Irán prístup k lokalitám, kde v minulosti údajne vykonával jadrové aktivity, niekoľko mesiacov odmietal s tým, že inšpektori MAAE nemajú legálne dôvody na ich návštevu. Predpokladá sa, že ich vybudoval začiatkom nového tisícročia, a teda ešte predtým, než v roku 2015 uzavrel jadrovú dohodu so svetovými mocnosťami.

Irán svoje zmenené stanovisko oznámil po tom, čo ho v pondelok navštívil generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi. Spojené štáty 20. augusta oficiálne spustili proces aktivovania sporného mechanizmu, zameraného na znovuzavedenie sankcií OSN proti Iránu. Irán podľa USA porušil jadrovú dohodu z roku 2015, od ktorej Spojené štáty jednostranne odstúpili v roku 2018.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu #jadrové technológie #Irán
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku