Der Spiegel: Jed, ktorý otrávil Navaľného, mohol byť novičok

26.08.2020 23:44

Jed, ktorý spôsobil otravu predstaviteľa ruskej opozície Alexeja Navaľného, mohol byť novičok. Napísal to dnes nemecký magazín Der Spiegel, ktorý na prípade spolupracoval s investigatívnym webom Bellingcat.

Minulotýždňový kolaps Navaľného v lietadle z mesta Tomsk pripomína podľa nemeckého týždenníka svojím priebehom otravu bulharského obchodníka so zbraňami Emilijana Gebreva, ktorý bol podľa bulharskej prokuratúry v apríli 2015 otrávený „neidentifiko­vateľnou organofosforovou látkou“. Prokuratúra vtedy uviedla, že Bulharsko v tom istom roku trikrát navštívil Rus menom Sergej Fedotov, a to v aj čase, kedy bol otrávený Gebrev.

Ruský portál Fontanka označil Fedotova za agenta ruskej vojenskej tajnej služby GRU a za osobu podozrivú aj v prípade otravy bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa v anglickom Salisbury. Ten bol podľa britských vyšetrovateľov v roku 2018 otrávený nervovo paralytickou látkou novičok, za páchateľa boli označení agenti GRU.

Bulharský zbrojár po incidente v Salisbury uviedol, že sa domnieva, že látka použitá proti nemu bola podobná novičoku. Gebrev aj Skripaľ otravu prežili, hoci s vážnymi zdravotnými problémami.

Navaľnyj, ktorý bol z Ruska prevezený na liečenie do Nemecka, sa už takmer týždeň nachádza v kóme. Lekári berlínskej kliniky Charité oznámili, že stopy v jeho organizme naznačujú možnosť otravy.

Konkrétna látka, ktorá intoxikáciu spôsobila, zatiaľ ale známa nie je. Nálezy vraj nasvedčujú intoxikáciu látkou brzdiacu účinok cholinesterázy, čo je enzým, ktorý je kľúčový pri prenose nervových impulzov v organizme. Medzi inhibítory cholinesterázy patrí sarin a iné nervové látky, vrátane novičoku. Ruskí lekári vylúčili otravu s tým, že v krvi ani v moči nenašli stopy žiadnych toxínov.

Podľa nemeckého týždenníka nadviazali nemeckí lekári v prípade Navaľného kontakt so svojimi bulharskými kolegami, ktorí vyšetrovali otravu Gebreva. Považujú totiž za možné, že otravu v oboch prípadoch spôsobila rovnaká látka.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Novičok #Der Spiegel #Alexej Navaľnyj
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku